X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odszedł Tadeusz Lipiec z Wygnanowa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 08:00
W poniedziałkowych "Źródłach” pożegnaliśmy znakomitego harmonistę radomskiego, laureata wielu nagród, m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga "za zasługi dla kultury ludowej" w roku 2018, którą zdobył ze swoją kapelą.
Audio
Tadeusz Lipiec  odszedł
Tadeusz Lipiec odszedłFoto: Piotr Baczewski

Wydanie specjalne "Źródeł" poświęciliśmy zmarłemu Tadeuszowi Lipcowi. Gościem audycji był jeden z jego ostatnich uczniów - Kuba Zimończyk, posłuchaliśmy także nagrań archiwalnych Kapeli Lipców.

Harmonista, Tadeusz Lipiec, jak większość muzyków ludowych, nie znał nut. Uczył się grać ze słuchu. Pierwsze kroki stawiał na pożyczonej harmonii trzyrzędowej. 

- Zawsze bardzo dużo czerpałem z nagrań i obserwowałem na zabawach jego styl gry ponieważ Tadek zawsze był bardzo dokładny, nic nie ściemniał, jak grał swoje obery to zawsze było one wygrane od początku do końca - wspominał mistrza Kuba Zimończyk. - Był wspaniałym człowiekiem, zawsze uśmiechnięty i serdeczny, zawsze ze swoją wierną kobietą, Jadzią, przy boku i zawsze z bratem ciotecznym, Marianem.

Muzycy ludowi odchodzą. Pan Tadeusz był jednym z ostatnich harmonistów, którzy pamiętali najstarszych skrzypków swojego regionu. Był też świadkiem i przykładem, który otarł się o historyczną wymianę skrzypiec na harmonię. Tadeusz Lipiec pochodził z drugiego pokolenia grającego regularnie na harmoniach. - Harmonie to był kiedyś hit, a Tadek był hitem do końca - powiedział Kuba Zimończyk.

- Uczyłem się najpierw bębniąc, potem u Stanisława Lipińskiego na harmonii. Zagrałem ponad tysiąc wesel - wspominał w archiwalnym nagraniu Tadeusz Lipiec. - Gram wszystko, tanga, fokstroty, mazury walczyki. Wszystko do tańca! Jedenaście lat grałem z Cierkowskim, który pięknie grał mazury, graliśmy razem wesela. Miałem szczęście do muzykantów, taka prawda.


Tadeusz Lipiec z uczniami, m.in z Kubą Zimończykiem. Tadeusz Lipiec z uczącymi się młodszymi muzykami.    Foto: Piotr Baczewski.
***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Kuba Zimończyk 

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 15.30


gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strzały z bata i inne barwne zwyczaje kolędnicze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 15:00
We wtorkowych "Źródłach" spotkaliśmy się z artystami, którzy w niezwykle wyrazisty sposób podtrzymują w Polsce tradycję kolędowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kolędą od domu do domu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 11:30
Zwłaszcza na południu Polski, bo tam przenieśliśmy się w "Kiermaszu pod kogutkiem", aby posłuchać opowieści kolędniczych Jerzego Woźniaka, Adama Kwoki i Władysława Cebuli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Kolasa - akordeonista jakich mało

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:15
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Kazimierzem Kolasą z Nikisiałki Dużej w Świętokrzyskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwyczaje kolędnicze Żywiecczyzny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 09:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z muzykiem ludowym i gawędziarzem Antonim Gluzą ze Szczyrku. W audycji słuchaliśmy także rozmowy z Janem Łobozem, wieloletnim organizatorem Godów Żywieckich.
rozwiń zwiń