Roman Wojciechowski z nagrodą Muzyka Źródeł 2020!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 08:00
Jeden z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego, utytułowany muzyk, jest pierwszym z dwojga tegorocznych laureatów nagrody, którą honorujemy wybitnych artystów ludowych, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenach Polskiego Radia. 
Audio
  • Roman Wojciechowski laureatem Nagrody Muzyka Źródeł 2020 (Dwójka/Źródła)
Roman Wojciechowski.
Roman Wojciechowski.Foto: Kuba Borysiak PR

Nagroda Radiowego Centrum Kultury Ludowej "Muzyka Źródeł" (do 2017 roku Nagroda Programu 2 Polskiego Radia) przyznawana jest od 2013 roku. Wśród jej laureatów znaleźli się: Bronisława Chmielowska, Jan Kmita, Zofia Warych, Czesław Węglarz, zespół Gołcunecki, Stanisław Głaz, Wiesława Gromadzka, Anna Andruszkiewicz, Tadeusz Jedynak, Maria Bienias, Tadeusz Kubiak, Janina Chmiel, Zdzisław Marczuk, Marianna Bączek.

YouTube Zimna wojna 1200.jpg
Oscary, Hollywood i polska muzyka tradycyjna

"Ludową muzykę trzeba czuć! Nie da się jej zagrać z nut, trzeba wyssać z mlekiem matki"

Roman Wojciechowski urodził się w 1949 roku w Ciebłowicach Dużych, obecnie mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Pochodzi z rodziny uzdolnionej muzycznie: ojciec grał na organkach ustnych i śpiewał, dziadek prowadził śpiewy przy zmarłych i podczas pielgrzymek do Częstochowy, wuj grał na bębnie w kapeli z akordeonistą Stanisławem Kościechą i skrzypkiem Władysławem Kosylakiem. Gry uczył się u Feliksa Franczaka, skrzypka z Tomaszowa. Uczył się też grać na klarnecie i saksofonie. Jest wciąż praktykującym muzykiem weselnym, grywa na potańcówkach i zabawach. Obecnie muzykuje ze swoją własną kapelą, wraz z innymi świetnymi muzykami: Radosławem Bińkiem na harmonii trzyrzędowej i Bohdanem Lipskim na bębnie. Posiada również młodych uczniów, którym przekazuje repertuar i z którymi wyjeżdża na konkursy.

- Jak wracałem z wesela za młodych lat, te melodie mi się układały. Położyłem skrzypce, kładłem się do łóżka, ale nie mogłem zasnąć. Melodie nie dawały mi spokoju. Wstawałem, wyjmowałem skrzypce z futerału, zagrałem i wtedy szybko zasnąłem - wspominał muzyk.Roman Wojciechowski wspominał w rozmowie o swoich początkowych spotkaniach z muzyką ludową ("wchodziliśmy za beczkowozy w remizie i podglądaliśmy, jak muzykanci grali…"), o swoich mistrzach czy o graniu na weselach. - Były oberki, polki, walczyki, fokstroty, były i tanga, ale jeżeli grało się na wsi, prym wodziły melodie ludowe - wspominał weselne grania, podkreślając, że najbardziej lubi oberki. Roman Wojciechowski to skrzypek grający niezwykle stylowo, z zachowaniem charakterystycznych dla regionu manier wykonawczych. Znakomicie gra do tańca, potrafiąc dobrze wyczuć tancerzy. Ma przy tym doskonałą technikę wykonawczą połączoną z typowymi dla tradycyjnych muzykantów cechami stylu gry, m.in. ozdobnikami czy charakterystycznym rubatowaniem.

Tradycyjny multimedalista

- Mam jeszcze marzenie, żeby wystąpić na festiwalu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą z kapelą - mówił w Dwójce w 2016 roku, przy czym warto podkreślić, że to jeden z najbardziej utytułowanych polskich muzyków ludowych. Jest m.in. pięciokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, z czego aż trzykrotnym laureatem najwyższej nagrody – Baszty, którą zdobył w trzech kategoriach. W roku 2000 otrzymał odznakę "Zasłużony działacz kultury". Laureat Nagrody Kolberga (2012). W 2009 wystąpił także na scenie studia im. Witolda Lutosławskiego w koncercie „Muzyka Źródeł – Opoczyńskie”. To także jeden z muzyków ludowych, którzy tworzyli ścieżkę dźwiękową do filmu Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna".

W środę 25 marca poznamy drugiego laureata tej nagrody, zawsze wręczanej dwojgu artystów. Uroczyste wręczenie nagród tradycyjnie ma miejsce podczas Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, jednak w tym roku zostaje przesunięte na przyszłość.

Wiadomość podana została w audycji "Źródła".

***

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Roman Wojciechowski (muzyk ludowy)

Data emisji: 23.03.2020

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Nagrody "Muzyka Źródeł" 2019 przyznane

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:00
Bronisława Chmielowska i Jan Kmita - oto para wybitnych, zasłużonych dla kultury polskiej artystów ludowych, którzy w tym roku uhonorowani zostali nagrodą.
rozwiń zwiń