"Za zasługi dla kultury ludowej". Odznaczeni w imię Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 15:00
Sieradzki skrzypek Józef Tomczyk z Mroczków Małych, żywiecki multiinstrumentalista Antoni Gluza ze Szczyrku, Zofia Tarasiewicz z Bolesławca, reprezentująca Górali Czadeckich odebrali w tym roku nagrody im. Oskara Kolberga.
Audio
  • Józef Tomczyk, Antoni Gluza i Zofia Tarasiewicz wśród laureatów nagrody im. Oskara Kolberga 2020 (Dwójka/Źródła)
Nagrody im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej na uroczystości wręczenia, 30 maja 2019 roku w Warszawie.
Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” na uroczystości wręczenia, 30 maja 2019 roku w Warszawie. Foto: PAP/Leszek Szymański

Najważniejsze w Polsce nagrody za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną, przyznawane są od 1974. Laureatami 45. odsłony w kategorii "dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego" oprócz Antoniego Gluzy, Zofii Tarasiewicz i Józefa Tomczyka zostali w tym roku m.in. Czesława Lewandowska, Helena Miazek i Dionizy Purta.

Antoni Gluza Antoni Gluza

- Młodzi kwapią się do grania na Żywiecczyźnie, głównie na skrzypcach. Mam kilku uczniów i bardzo im się to podoba. Dzisiaj większość idzie na łatwiznę, każdy chciałby od razu dużo dutków zarobić, a bez pracy nie ma kołaczy - mówił multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów i pedagog Antoni Gluza. - Dudy żywieckie dwa lata temu weszły na listę UNESCO i takie dudy właśnie robię. Instrumenty te oprócz mnie produkują jeszcze Marcin Blachura w Żywcu i Przemysław Ficek. Kosztują one dziś około 5 tys. zł. To bardzo kapryśny instrument, trzeba mieć dobre nerwy, oddech, nacisk skóry i stroiki to skomplikowana kombinacja. Żywiecka muzyka jest jak odmiana jazzu: trzeba się w nią wczuć, umieć zaimprowizować – dodał muzyk.

O muzyce o swoim życiu opowiadał też Józef Tomczyk, skrzypek z Mroczków Małych. Urodził się w 1940 roku, dziś ze względu na przebyte choroby niewiele już muzykuje, ale nie traci wigoru i stara się trzymać muzykancką formą. O tym, jak się zaczęła jego przygoda ze skrzypcami, mówił Mateuszowi Raszewskiemu. - Strun kiedyś nie było, teroz to są takie, jakie tylko się chce, a kiedyś to tylko druty, albo flak barana skręcony. Najlepsze drzewo do zrobienia skrzypiec jest jaworowe albo z lipy - mówił muzyk, który pierwsze skrzypce sam sobie wystrugał.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Antoni Gluza, Józef Tomczyk (laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga 2020)

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Pogórzańskie tradycje gry na cymbałach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 11:00
Gościem poniedziałkowych "Źródeł" był Michał Rydzik z Grodziska Dolnego, wielokrotny laureat festiwalu w Kazimierzu i rzeszowskich Spotkań Cymbalistów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawdziwie Polskie Techno" w Nokturnie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:30
Polskie Radio wspiera polskich artystów. Z tej okazji w Nokturnie przypomnieliśmy - prawie w rocznicę! - specjalny koncert przygotowany na 25-lecie RCKL. 1 kwietnia 2019 z okazji naszych urodzin wystąpił zespół Fanfara Awantura w programie pt. "Prawdziwie Polskie Techno", opartym na muzyce południowo-wschodniej Polski.
rozwiń zwiń