Tradycje budowy kozłów według Dominika Brudło

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 11:00
- Jak kozioł śpiewa to jest dobrze - powiedział w "Źródłach" Dominik Brudło, budowniczy instrumentów z Sielca położonego w słynnym Regionie Kozła.
Audio
  • Tradycje budowy kozłów według Dominika Brudło (Dwójka/Źródła)
Kozioł
KoziołFoto: Polskie Radio

– Znalazłem kiedyś stare, połamane skrzypce po dziadku. Tak zacząłem grę na instrumentach. Potem postanowiłem razem z moim teściem, że będę budował tradycyjne kozły – mówił w "Źródłach" Dominik Brudło z Sielca, z Regionu Kozła.

– Kozły zacząłem budować po ślubie, grałem razem z rodziną mojej żony, a teraz ze swoimi dziećmi. Popchnął mnie w tym kierunku Leonard Śliwa. Kozła można wykonać w pół roku, jeśli ma się już wszystkie materiały. Wymaga to dużo pracy i dużo serca – zdradzał tajniki koźlarstwa Dominik Brudło. - Zbierałem wymiary instrumentów i informacje o mistrzach w tym rzemiośle.

W Regionie Kozła tworzy się cztery typy instrumentów: kozły białe, czarne, i szerszenki dmuchane i dymane. – Największe zapotrzebowanie jest na kozła weselnego, on jest też najdroższy  dodał Brudło. - W ostatnim czasie nie widziałem żeby ktoś w pełnym obrządku grał do ślubu na koźle. W dawniejszych czasach pan młody szedł od siebie do domu pani młodej przy muzyce granej przez koźlarza, potem z panią młodą do ślubu i po ślubie również, aż do obiadu, koźlarz cały czas grał.

Czym się różni kozioł biały od czarnego? Z których gatunków drewna najlepiej je wykonywać? Jak wyglądały dawniej wesela z udziałem koźlarzy? O tym w audycji.

W audycji posłuchaliśmy również muzyki z Zanzibaru - Siti Muharama z płyty "Siti of Unguja" (Romance Revolution in Zanzibar).

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Dominik Brudło (budowniczy instrumentów)

Data emisji: 9.06.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Skarby z archiwum Piotra Gana - Jan Rafalski z Jagodnego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 10:09
W poniedziałkowych "Źródłach" przedstawiliśmy sylwetkę wiejskiego lutnika i skrzypka Jana Rafalskiego, który w archiwalnym nagraniu z 1967 roku opowiadał o rodzinnej manufakturze skrzypcowej Rafalskich działającej w dwudziestoleciu międzywojennym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubomir Tatarka i słowackie tradycje dudziarskie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 08:00
- Każdy budowniczy gajd i dud tworzy je na swój niepowtarzalny obraz, tak jak sam to widzi. Ja też tak zacząłem budować swoje gajdy - tłumaczył w "Źródłach" Lubomir Tatarka ze Slovenskiej Lupcy, pierwszy cechmajster Cechu Słowackich Gajdoszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spiskie czardasze Jana Pacygi z Kacwina

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 08:00
Muzyka polskiego Spisza ma wiele elementów wspólnych z tradycyjną muzyką węgierską i słowacką. Tam charakterystycznym tańcem i melodią jest czardasz. Jednym z ostatnich spiskich skrzypków starszego pokolenia jest Jan Pacyga z Kacwina, który opowiedział w "Źródłach", jak nauczył się je grać.  
rozwiń zwiń