Rozpoczyna się Jarmark Jagielloński w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 07:00
W "Źródłach" zapowiedzieliśmy Jarmark Jagielloński, imprezę, która co roku odbywa się w Lublinie. Spotkaliśmy się z dyrektorką artystyczną wydarzenia - Karoliną Waszczuk a także z muzyką artystów, którzy pojawią się na festiwalu - Wowakin Trio, Tęgie Chłopy i Kapela Maliszów.
Audio
  • Rozpoczyna się Jarmark Jagielloński w Lublinie (Dwójka/Źródła)
Zioła na Jarmarku Jagiellońskim.
Zioła na Jarmarku Jagiellońskim.Foto: Piotr Łozowik

Znajdź rzemieślnika  - Jarmark Jagielloński. Znajdź rzemieślnika - Jarmark Jagielloński.

- Program tegorocznej edycji festiwalu zbudowaliśmy we współpracy z artystami z Polski, którzy zaprezentują na nim swoje obecnie realizowane projekty. W Jarmarku weźmie udział około stu twórców i rzemieślników z różnych regionów Polski. Zabraknie gości zagranicznych, jest to spowodowane sytuacją epidemiologiczną – tłumaczyła w "Źródłach" dyrektorka artystyczna wydarzenia, Karolina Waszczuk. – To pierwsza edycja festiwalu w tym kształcie, z wykluczeniem bliskości - sytuacji bardzo przez nas do tej pory promowanych, gdzie zachęcaliśmy do kontaktu i do rozmów z twórcami, do dotykania wyrobów, przyglądania się i bliskich spotkań. W tym roku z wiadomych względów musimy z tego zrezygnować.

Tematem przewodnim jarmarku jest zielarstwo. Czekają na nas warsztaty, spektakle, koncerty i spotkania, m.in. dzieci będą mogły skorzystać z warsztatów "Ale ziołko", które pokażą im wartość ziół i roślin, które nas otaczają, rozbudzą ciekawość w poznawaniu świata, wprowadzą również do folkloru, do muzyki tradycyjnej. Będą jak zwykle warsztaty etnograficzne i wystawy w temacie zielarstwa. - Wyjątkowo, nie odbędą się potańcówki, to punkt na który pewnie wielu czekało – powiedziała organizatorka.

W dniach 21-23 sierpnia 2020 r. odbędzie się w Lublinie Jarmark Jagielloński.  Zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału przyjmowane są za pośrednictwem formularzy internetowych dostępnych na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 19.08.2020

Godzina emisji: 15.15

gs/mat. prasowe

Czytaj także

Wakacje 2020 z festiwalami folkowymi

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 13:00
W "Źródłach" zapowiedzieliśmy letnie festiwale, które w ograniczonej formie ale jednak się odbędą w te wakacje: Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Warszawie oraz Festiwal "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Izby Regionalnej w Bukówcu Górnym

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 10:55
W "Źródłach" wspólnie z Zofią Dragan zwiedziliśmy Izbę Regionalną w Bukówcu Górnym, posłuchaliśmy również nagrań dudziarzy zarejestrowanych podczas Konkursu Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdobywczyni Bukowiańskiego Buka 2020 w "Źródłach"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 11:00
- Mam słownik dwunastu gwar śląskich i intensywnie próbuję się ich nauczyć, żeby umieć się znaleźć w danym środowisku – tłumaczyła w "Źródłach" Anna Krypczyk, zdobywczyni Grand Prix Festiwalu Folkloru Polskiego - 54. "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej.
rozwiń zwiń