Historia Izby Regionalnej w Bukówcu Górnym

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 10:55
W "Źródłach" wspólnie z Zofią Dragan zwiedziliśmy Izbę Regionalną w Bukówcu Górnym, posłuchaliśmy również nagrań dudziarzy zarejestrowanych podczas Konkursu Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków. 
Izba Regionalna w Bukówcu Górnym.
Izba Regionalna w Bukówcu Górnym.Foto: z archiwum Stowarzyszenie Bukówczan MANU Henryk Samo

Posłuchaj

43:35 2020_07_01-15-14-40 _PR2_Źródła.mp3 Historia Izby Regionalnej w Bukówcu Górnym (Dwójka/Źródła)

 

- To chatka z 1882 roku. Wybudował ją zamożny miejscowy gospodarz, nie wiadomo w jakim celu, bo to chatka ubogiej osoby, dwuizbowa, składa się tylko z izby i z komory. Zamieszkała w niej kobieta, która miała siódemkę dzieci, mąż jej zaginął gdzieś w Westfalii, a ona dzieci musiała oddawać na służbę. W chatce tej mieszkali ludzie jeszcze do 1970 roku - opowiadała znana regionalistka i znawczyni gwary wielkopolskiej, Zofia Dragan.


Izba Regionalna w Bukówcu Górnym. Izba Regionalna w Bukówcu Górnym.

Pierwsze pomieszczenie chaty to maleńka sień wykładana cegłą, z sieni wchodzimy do izby i komory, jest też stryszek. W maleńkim ogródku przed domem można podziwiać tradycyjne kwiaty i krzewy hodowane na wiejskich ogródkach.


Izba Regionalna w Bukówcu Górnym. Izba Regionalna w Bukówcu Górnym.

Dzięki staraniom Anny Markiewicz, która zbierała pamiątki po dawnym Bukówie, małą chatkę kupiła gmina Włoszakowice z przeznaczeniem na muzeum regionalne.  Wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Bukówcu Górnym Anna Markiewicz przeniosła tu swoje zbiory narzędzi, strojów i naczyń z terenu wsi. Przywrócono stary układ pomieszczeń, odtworzono także piec chlebowy i komin do gotowania. Z czasem pozyskiwano kolejne elementy wyposażenia chaty: meble, skrzynie, obrazy.

Izbę uratowano dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Bukówczan MANU i Bukówieckiego Towarzystwa Kulturalnego.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 1.07.2020

Godzina emisji: 15.15

gs.mat. prasowe

Czytaj także

Czesław Pańczak i Stefan Nowaczek. Pożegnanie z wiejskimi mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 06:00
Czas w audycji poświęcimy muzyce i opowieściom zmarłych ostatnio muzyków ludowych - Stefana Nowaczka z Podłęża na Powiślu oraz Czesława Pańczaka z Sadów na Radomszczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje 2020 z festiwalami folkowymi

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 13:00
W "Źródłach" zapowiedzieliśmy letnie festiwale, które w ograniczonej formie ale jednak się odbędą w te wakacje: Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Warszawie oraz Festiwal "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze.
rozwiń zwiń