Od Maroka po Irak - śpiew koraniczny świata sunnickiego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 08:00
Tadżwid, czyli recytacja koranu, jest niezbędną częścią muzułmańskiej modlitwy. Ta wyrafinowana sztuka wokalna współczesnego świata jest istotna dla całego społeczeństwa muzułmańskiego - niezależnie od majętności i hierarchii.
Audio
  • Od Maroka po Irak - śpiew koraniczny świata sunnickiego (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

- Śpiew arabski jest, moim zdaniem, najbardziej wyrafinowana sztuką wokalną współczesnego świata, a recytacja Koranu - bo tak określają gatunek muzyczny - jest oczkiem w głowie możnych i ubogich muzułmańskiego świata. Pamiętać należy, że świat ów jest niezwykle podzielony; religijnie i politycznie. O rząd dusz większości sunnickiej zabiegają Saudyjczycy, wyznawcy stosunkowo młodej, bo zaledwie XIX-wiecznej teologicznej szkoły wahabickiej. Owe zabiegi polegają m.in. na przeniesieniu muzycznego wzorca saudyjskiego do krajów jego misyjnej i politycznej ekspansji, skutkuje to zamieraniem miejscowych rytów muzycznych - mówił w audycji Adam Strug.

Co powinno zachwycić słuchacza w śpiewie arabskim?  Strojenie - czyli skala wcześniejsza niż powszechnie używana na zachodzie skala dur i mol. Maestria wokalna – pozwalająca swobodnie się w nich poruszać. Genialna pamięć muzyczna, barwa i liryka miłosna.

Posłuchaliśmy w audycji sur recytowanych m.in. przez muezzinów wykonujących adhan – wezwania wyznawców islamu do modlitwy. Przeanalizowaliśmy także współczesną sztukę recytacji koranicznych i zwrócilismy uwagę na genezę jej niezwykłego kunsztu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 27.08.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Meredith Monk - bezprecedensowa minimalistka

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 06:00
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była amerykańska kompozytorka, wokalistka, choreografka i performerka Meredith Monk. Jej żydowscy rodzice pochodzili z Polski: ojciec z Łomży, a matka z podłomżyńskich Stawisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jemeński śpiewak i mistrz lutni oud - Yousef Al-Badji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:00
W czwartkowych "Źródłach" Adam Strug zaprosił Państwa na spotkanie z twórczością Yousefa Al-Badjiego, śpiewającego lutnisty pochodzącego z Sany - stolicy Jemenu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sovket Elekberova i muzyka tradycyjna Kaukazu Azerskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 08:00
Bohaterką dzisiejszego spotkania była azerska śpiewaczka, Sovket Elekberova. Mimo, że była zawodową śpiewaczką występującą w Azerskim Teatrze Opery i Baletu w Baku i następnie w Azerskim Chórze Państwowym, śpiewała głównie azerskie pieśni ludowe. Do śpiewu tradycyjnego dodawała akompaniament instrumentów klawiszowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żanna Biczewskaja - diwa rosyjskiej ballady śpiewanej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 08:00
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była Żanna Władimirowna Biczewskaja - rosyjska pieśniarka i kompozytorka ludowa, koncertująca w całej Europie. W Polsce często gościła również jako jurorka Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Znana jest przede wszystkim jako interpretatorka rosyjskich ballad i romansów.
rozwiń zwiń