REKLAMA

Sovket Elekberova i muzyka tradycyjna Kaukazu Azerskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 08:00
Bohaterką dzisiejszego spotkania była azerska śpiewaczka, Sovket Elekberova. Mimo, że była zawodową śpiewaczką występującą w Azerskim Teatrze Opery i Baletu w Baku i następnie w Azerskim Chórze Państwowym, śpiewała głównie azerskie pieśni ludowe. Do śpiewu tradycyjnego dodawała akompaniament instrumentów klawiszowych.
Audio
  • Sovket Elekberova i muzyka tradycyjna Kaukazu Azerskiego (Dwójka/Źródła)
okładka płyty
okładka płytyFoto: materiały promocyjne

Śpiewaczka urodziła się w 1920 roku w Baku, zmarła tamże w roku 1993. Jej matka była zawodowym muzykiem, grała na tarze. Od dzieciństwa Sovket uczyła się grać na instrumencie smyczkowym - kamancha. Znalazła się w ścisłym finale konkursu dla śpiewaków amatorów w Azerbejdżanie. Zwrócono uwagę na jej talent i rozpoczęła występy w Azerskim Teatrze Opery i Baletu. W czwartkowych "Źródłach" poznaliśmy życiorys artystki, a także posłuchaliśmy w jej wykonaniu pieśni z różnych okresów muzycznej działalności.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 15.15

gs 

Czytaj także

Rebetiko i podróż do Grecji Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 09:31
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była niezrównana śpiewaczka muzyki ludowej i rebetiko - Georgia Mitaki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludowa perspektywa poezji Leśmiana

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 05:30
W czwartkowych "Źródłach" gościem Adama Struga była dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka, literaturoznawczyni, komparatystka, edytorka, krytyczka literacka, współzałożycielka "Tekstualiów" i animatorka kultury. Przedmiotem spotkania były folklorystyczne konteksty poezji Bolesława Leśmiana. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meredith Monk - bezprecedensowa minimalistka

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 06:00
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była amerykańska kompozytorka, wokalistka, choreografka i performerka Meredith Monk. Jej żydowscy rodzice pochodzili z Polski: ojciec z Łomży, a matka z podłomżyńskich Stawisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jemeński śpiewak i mistrz lutni oud - Yousef Al-Badji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:00
W czwartkowych "Źródłach" Adam Strug zaprosił Państwa na spotkanie z twórczością Yousefa Al-Badjiego, śpiewającego lutnisty pochodzącego z Sany - stolicy Jemenu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teresa Mirga i mistyka pieśni romskich

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 16:19
Gościem czwartkowych "Źródeł" była Teresa Mirga - romska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka zespołu Kałe Bała. Porozmawialiśmy m.in. o muzycznych inspiracjach artystki, wpływach muzyki tradycyjnej góralskiej na muzykę romską i różnicach w muzyce romskiej. Posłuchaliśmy także utworów artystki pochodzących z różnych okresów jej muzycznej twórczości.
rozwiń zwiń