Lubelszczyzna męskim głosem

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 08:00
W audycji słuchaliśmy nagrań Męskiej Grupy Śpiewaczej “Majdaniacy” z Majdanu Obleszcze oraz spotkaliśmy się z liderem zespołu - Mirosławem Budkiewiczem.  
Audio
Męski Zespół Śpiewaczy Majdaniacy z Majdanu Obleszcze (woj. lubelskie) .
Męski Zespół Śpiewaczy "Majdaniacy" z Majdanu Obleszcze (woj. lubelskie) .Foto: Kuba Borysiak

Męska Grupa Śpiewacza “Majdaniacy” z Majdanu Obleszcze to zdobywcy Baszty na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Nagrania prezentowane w audycji zarejestrowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Lider grupy, Mirosław Budkiewicz opowiadał m.in. o sukcesach zespołu i problemem z koronawirusem.

- Zespół powstał z potrzeby chęci śpiewania. Znaliśmy się wcześniej, znaliśmy swoje możliwości,  dyrektor Mariusz Fila, nas zachęcił do tego i tak się zaczęło - wspominał lider grupy, Mirosław Budkiewicz. Próby, pierwszy występ w konkursie i od razu dostaliśmy pierwszą nagrodę, to miało wpływ na dalsze nasze sukcesy. Gdyby pierwszy występ słabo nam poszedł to nie wiadomo jak to by z nami było. To był 1998 rok.

Okoliczne wioski mają tradycję gwarowego śpiewania. - Mało gwarowo, ale śpiewają dziadkowie i babcie. Kiedyś  śpiewali przy żniwach i młockach. Stamtąd czerpiemy, ale coraz mniej, bo starsze osoby odchodzą - mówił śpiewak. - Mamy dwie pieśni ułożone przez nas, ale one nie nadają się na festiwal w Kazimierzu, nie można ich zaśpiewać ponieważ nie śpiewały tego nasze babcie. Być może następne pokolenia będą nas powielały, ale w tym momencie jest to nieco inne śpiewanie. 


Mirosław Budkiewicz Mirosław Budkiewicz

Zapytany przez Kubę Borysiaka o koronawirus i pandemię Mirosław Budkiewicz odpowiedział - Nie dajmy się zwariować, patrzę na to sceptycznie, chociaż maseczkę mam zawsze przy sobie i dezynfekuję ręce. Trzeba żyć, trzeba śpiewać. My od marca nie śpiewaliśmy, w czerwcu zaczęliśmy! Potrzeba śpiewania i integracji z ludźmi! 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 8.09.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kultura ludowa Krakowiaków Wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 12:00
- Dawniej to było tak, że młody chłopak nosił czapkę rogatywkę z piórami, a jak się żenił pióra mu odpasali. Nie godziło się, żeby w piórach chodził. Starsi nosili tzw. magierki,  czapki wełniane - tak m.in. o zwyczajach związanych z  tradycyjnymi nakryciami głowy Krakowiaków Wschodnich opowiadał w magazynie Krzysztof Ryndak z Siedliszowic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Podhala na złóbcokach

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 08:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Łukaszem Murzańskim, młodym artystą zafascynowanym starszym pokoleniem muzykantów, m.in. Władysławem Trebunią-Tutką. Podczas ostatniego festiwalu w Kazimierzu wystąpił jako solista grając na złóbcokach, zdobywając jedną z pierwszych nagród. 
rozwiń zwiń