Kultura ludowa Krakowiaków Wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 12:00
- Dawniej to było tak, że młody chłopak nosił czapkę rogatywkę z piórami, a jak się żenił pióra mu odpasali. Nie godziło się, żeby w piórach chodził. Starsi nosili tzw. magierki,  czapki wełniane - tak m.in. o zwyczajach związanych z  tradycyjnymi nakryciami głowy Krakowiaków Wschodnich opowiadał w magazynie Krzysztof Ryndak z Siedliszowic.
Audio
  • Kultura ludowa Krakowiaków Wschodnich (Dwójka/Źródła)
Delegacja Krakowiaków - Uroczystości Reymontowskie w Wierzchosławicach. 1925r.
Delegacja Krakowiaków - Uroczystości Reymontowskie w Wierzchosławicach. 1925r.Foto: Z archiwum NAC

W "Źródłach" porozmawialiśmy z Krzysztofem Ryndakiem, śpiewakiem, pasjonatem kultury regionalnej i założycielem amatorskiej grupy teatralnej w Siedliszowicach.

- Pochodzę z Małopolski, na ludowo śpiewam już dziesięć lat, a solowo siedem. Moja babcia śpiewała mi dużo pieśni przed zaśnięciem i to zostało we mnie, zahibernowało się. Odkryłem to ponownie, gdy miałem naście lat. Moje ciocie i wujkowie wiele pamiętali z dawnych czasów. Chodziłem z dyktafonem, ale nie mówiłem im, że nagrywam, bo by mi nic nie powiedzieli, a mówili swoją prawdziwą gwarą - tłumaczył w "Źródłach" śpiewak, Krzysztof Ryndak. - Jesteśmy Krakowiacy Wschodni! Mamy niebieskie kapoty i niebieskie spodnie. Krakowiacy Zachodni ubierają się na czerwono, mają czerwone spodnie i czarne kapoty - pokrótce scharakteryzował najważniejsze różnice w strojach swojego regionu. 

W audycji Michał Umławski zaprosił także na Konkurs Dudziarzy im. Edwarda Ignysia w Lesznie. - Nabór przedłużyliśmy do piątego września, regulamin i karta zgłoszeń jest dostępna na fejsbuku dudziarz.eu - zachęcał wszystkich dudziarzy do udziału i wysyłania swoich filmików. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 2.09.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

 

Czytaj także

Archiwalne spotkanie z muzyczną rodziną Gwiazdów z Ligęzowa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 09:00
- Tak się stało, że na swoim własnym weselu nie byłem panem młodym, tylko byłem muzykantem. Wziąłem do grania swojego mistrza z Mogielnicy, z miasta i myślałem, że to moich gości ucieszy, ale jak goście sobie popili, to koniecznie chcieli sobie potańczyć po wiejsku, a tamci oberów nie znali - wspominał swoje własne wesele skrzypek Mieczysław Gwiazda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka rzeszowska i pogórzańska w archiwach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 10:36
W naszych archiwach znajduje się ponad 2000 utworów z terenu obecnego województwa podkarpackiego. Są to znakomite kapele, m.in. Kapela Sowów z Piątkowej, Kapela Pudełków z Siedleczki, Kapela z Bachórza czy Kapela Karola Pisarczyka z Dębicy, ale też wybitni soliści, którzy pozostawili po sobie unikatowe muzyczne przykłady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie ze zwycięzcami 54. OFKiŚL w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 12:00
W "Źródłach" przedstawiliśmy sylwetki najlepszych nagrodzonych artystów na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Porozmawialiśmy ze śpiewakiem Stanisławem Madanowskim z Boczków Chełmońskich, Kapelą Huzary z Gronia, skrzypkiem Zdzisławem Marczukiem z Zakalinek i męskim zespołem śpiewaczym z Majdanu - Obleszcze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela “Kurasie” z Lubziny, czyli muzyka Rzeszowszczyzny na 54. OFKiŚL w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 08:00
W audycji porozmawialiśmy z Iwoną Schab, prymistką Kapeli “Kurasie” z Lubziny. Zespół prowadzony był przez wiele lat przez słynną skrzypaczkę Albinę Kuraś, która wykształciła kilka pokoleń muzyków w swojej rodzinie - obecnie wnuki i prawnuki Albiny grają jako Kapela “Młode Kurasie”. 
rozwiń zwiń