REKLAMA

Mały festiwal z wielką tradycją - podsumowanie 54. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 17:00
Czy tegoroczną edycję kazimierskiego festiwalu można uznać za wyjątkową? Jakie widoczne zmiany zachodzą w polskim folklorze i, czy pandemia koronawirusa ma na to wpływ? M.in. na te pytania odpowiedzi szukali Maria Baliszewska i jej gość – przewodniczący jury – profesor Jan Adamowski.
Audio
  • Maria Baliszewska podsumowuje 54.OFKiŚL, Janusz Prusinowski "Po śladach", harmonista Franciszek Grębski
Anna Bałdyga z Mazuchówki (Kurpie) na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Anna Bałdyga z Mazuchówki (Kurpie) na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.Foto: Kuba Borysiak

Tradycja to proces

Zmiany w folklorze można zauważyć m.in. na podstawie reorientacji w repertuarze uczestników konkursu. Widoczny jest zwrot ku duchowości, kontemplacji:

- Jest coraz więcej ważnych dla kultury tradycyjnej przekazów. Na scenie nie dominują już tylko ludyczne zachowania, które publiczność oczywiście bardzo podchwytuje, ale i te istotne: obrzędowe, z pogranicza religijności ludowej - prof. Adamowski

- Jest coraz więcej ważnych dla kultury tradycyjnej przekazów. Na scenie nie dominują już tylko ludyczne zachowania, które publiczność oczywiście bardzo podchwytuje, ale i te istotne: obrzędowe, z pogranicza religijności ludowej - prof. Adamowski

Jan Adamowski zauważył, że z roku na rok obniża się wiek uczestników. A są i zespoły, które odrodziły się dzięki inicjatywom młodszego pokolenia. Jurora cieszy także konstytuująca się lokalna tożsamość i rosnąca świadomość własnych korzeni.

- Zwiększa się samoświadomość uczestników, ale ma to wpływ na budowanie tożsamości kulturowej w całym regionie! Z własnego doświadczenia wiem o wójtach, którzy zlecają badania terenowe, po to, by się czymś wyróżnić. Jeśli gmina nie ma własnego przemysłu, pozostaje właśnie kultura. To bardzo ciekawe i pozytywne zjawisko, które należy wspierać!

Przestrzeń dla tradycji

Maria Baliszewska i jej gość byli zgodni – przestrzeń niewielkiego Kazimierza idealnie współgra z kulturą tradycyjną. - Uczestnicy nie chcieliby wyjeżdżać z tego małego Kazimierza. Czują, że jest tu dobry klimat dla ich działań powiedział Jan Adamowski. Maria Baliszewska dodała: - Kazimierz jest ogniwem tradycji, przyczyniającym się do jej przekazu i trwania.

A jak na 54. edycję kazimierskiego festiwalu wpłynęła pandemia?

Ten rok jest szczególny. I to, że w tym trudnym okresie było w zasadzie tyle samo wykonawców, co w latach poprzednich, jest szalenie budujące! – powiedział z dumą Jan Adamowski.

54 festiwal kapel i śpiewaków ludowych fot. Kuba Borysiak
pandemia 54 festiwal kapel i śpiewaków ludowych fot. Kuba Borysiak

Śladami Franciszka Grębskiego

W cyklu „Zapomniani laureaci kazimierskiego festiwalu” wspominaliśmy harmonistę kapeli z Sulejowa – Franciszka Grębskiego. To właśnie na Powiślu Tarnobrzeskim, nieopodal Opatowa, narodził się ten znakomity muzykant, grający setki powiślaków. Maria Baliszewska spotkała go na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w roku 1986. Dostał wtedy tylko skromne wyróżnienie, gdyż był to czas królowania skrzypków. Franciszek Grębski na festiwal przyjechał bez swojej kapeli, w której grało się także na saksofonie – zbyt nowoczesnym według festiwalowego regulaminu instrumencie. Dziś możemy usłyszeć melodię graną niegdyś przez Grębskiego w aranżacji grupy Janusz Prusinowski Kompania.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Maria Baliszewska

Gość: Jan Adamowski (przewodniczący jury OFKiŚL, badacz folkloru)

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 15.15

mg/at

Czytaj także

Zwycięzcy 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 08:30
- Dwa tygodnie temu Kuba Borysiak na bieżąco relacjonował przebieg i prezentował laureatów nagród OFKiŚL. Wówczas byliśmy w trakcie festiwalu i oczekiwaliśmy na wyniki. Dziś nie są one już owiane żadną tajemnicą. Nadeszła pora, aby posłuchać zwycięzców - powiedziała w audycji Magdalena Tejchma.
rozwiń zwiń