REKLAMA

Kultura muzyczna Ruszkowa

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 16:01
W dzisiejszych Źródłach wraz z Adamem Strugiem kontynuujemy spotkanie z muzyką tradycyjną Polski środkowej. Po raz drugi spotkamy się z Joanną Skowrońską, etnolożką, śpiewaczką ostatnio powracającą do swoich korzeni - muzyki ziemi łęczyckiej.
Audio
Śpiewacy tradycyjni z Ruszkowa
Śpiewacy tradycyjni z RuszkowaFoto: Joanna Skowrońska

Joanna Skowrońska opowie o kulturze muzycznej wsi Ruszków Pierwszy. Ruszków położony jest na granicy województw łódzkiego i wielkopolskiego, na pograniczu z ziemią łęczycką. Jednak repertuar i panujące tam obrzędy wskazują na spory wpływ łęczycki. Etnolożka przedstawi tamtejsze pieśni i ich wykonawców – tradycyjnych śpiewaków.

Tradycja śpiewania pieśni wielkopostnych i pogrzebowych oraz czuwania przy zmarłym jest w Ruszkowie wciąż żywa. Joanna Skowrońska miała przyjemność poznać śpiewaków do dziś praktykujących pogrzebowe obrzędy: Ryszarda Śliwkę, Szczepana Sochackiego, Kazimierza Urbaniaka, Zdzisława Śmiglewskiego i Józefa Kuźnika. To zdecydowanie zgrana grupa, która śpiewa ze sobą od lat młodzieńczych. Niestety, niewielu młodych pieśniarzy orbituje wokół powyższej grupy. Panowie wiążą jednak nadzieję z… grabarzami z Koła, którzy niejednokrotnie słuchając starszych śpiewaków nauczyli się ich pieśni.

Pieśni to modlitwa i ostatnie posłucha, nie usługa – podkreślają śpiewacy z Ruszkowa. Kiedyś godne pożegnanie osoby, która odeszła było niepisanym obowiązkiem wszystkich, którzy ją znali. Jak wspominała Skowrońska, Ruszkowskich śpiewaków dziwi to, że trębacze czy śpiewaczki pogrzebowe pobierają opłatę za odprowadzenie do grobu.

***

Na audycję "Źródła" we czwartek (5.11) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Adam Strug.

mg