Słodkie Fascynacje i estońskie sny

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 16:00
O muzyce łęczyckiej i kapeli Słodkie Fascynacje opowiedział Marcin Lorenc. Posłuchaliśmy także fragmentu koncertu kapeli który odbył się w Mchowicach w listopadzie 2020 roku. W audycji także oniryczna muzyka z Estonii - Leana & Hartwin „Kodu”.
Audio
  • Słodkie fascynacje i estońskie sny (Dwójka/Źródła)
Kapela Słodkie Fascynacje
Kapela Słodkie FascynacjeFoto: Joanna Gancarczyk

Słodkie Fascynacje

Słodka nazwa zespołu wzięła się z… opakowania czekoladek, przyniesionego kiedyś przez Joannę Gancarczyk i Joannę Skowrońską – dobre duchy kapeli. W skład trio wchodzą Marcin Lorenc – skrzypek, animator, dziennikarz. Zafascynowany tradycyjną muzyką centralnej Polski, przede wszystkim z regionu łęczyckiego, opoczyńskiego i sieradzkiego. Uczył się u wiejskich mistrzów skrzypiec m.in. Tadeusza Kubiaka, którego synem jest Krzysztof Kubiak – akordeonista Słodkich Fascynacji. Panowie poznali się właśnie przez mistrza Marcina Lorenca, gdy ten przyjeżdżał na nauki. Z kolei na jednej z potańcówek, do grających Marcina i Krzysztofa, przysiadła się spontanicznie na baraban ostatnia członkini tria – Joanna Wolańska. Roztańczona wykładowczyni łódzkiej Akademii Muzycznej jest choreografką, rytm ma we krwi.

Słodkie Fascynacje wykonują repertuar oparty głównie o twórczość Tadeusza Kubiaka z Mchowic. Jak wspominał Marcin Lorenc, subregion Łęczycki jest na tyle ciekawy, że nie trzeba wychodzić poza jego granicę, by znaleźć inspiracje muzyczne. Kapela czerpie z archiwów i własnych badań terenowych. Nie można nie wspomnieć o Archiwum Łęczyckim – stronie internetowej poświęconej temu subregionowi. Można na niej znaleźć nie tylko nagrania i biogramy muzykantów tamtego terenu, ale i wiedze na temat kultury społecznej czy historii Ziemi Łęczyckiej.

W ubiegłą sobotę dotarła do nas informacja o śmierci Zofii Kubiak – matki Krzysztofa, żony Tadeusza Kubiaka. To dzięki jej gościnności i otwartości wielu młodych adeptów gry na skrzypcach mogło odwiedzać swojego mistrza.

Estońskie sny

Estoński duet Leana & Hartwin czaruje kolejną płytą. Leana Vapper-Dhoore jest wokalistką i dudziarką, Hartwin Dhoore – akordeonistą i kompozytorem. Muzycy mieszkają i tworzą na wyspie Saaremaa. Ich muzyka to luźne interpretacje estońskiej muzyki tradycyjnej, echa otaczającej ich wyspy, ubrane w delikatne, oniryczne dźwięki

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 9.12.2020

Godzina emisji: 15.15

mg