Młodzi grają!

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 16:00
- Czterdzieści lat temu, gdy zaczynałem nagrywać, myślałem, że będę takim leśnym dziadkiem, zasuszonym z moimi nagraniami. A stało się coś zupełnie odwrotnego! Ta muzyka buzuje! Jestem bez przerwy „molestowany” o udostępnienie swoich nagrań młodym kapelom – mówił zachwycony takim obrotem spraw Andrzej Bieńkowski.
Audio
Kapela Napięcie, na skrzypcach - Łukasz Nizik
Kapela Napięcie, na skrzypcach - Łukasz NizikFoto: Małgorzata Bieńkowska/Muzyka Odnaleziona

W piątkowych „Źródłach” Andrzej Bieńkowski przedstawił sylwetki kapel młodego pokolenia, których członkowie odtwarzają muzykę tradycyjną różnych regionów Polski w jej oryginalnym brzmieniu. Barwne opowieści ilustrowały, jak zawsze, nagrania z archiwum Muzyki Odnalezionej.

Kacper Ciaś

Uczył się grać na harmonii pedałowej u dwóch Adamczyków – Czesława i Jana – znakomitych muzykantów weselnych. W charakterze gry Kacpra przebija się maniera jeszcze jednego mistrza – Józefa Bębenka, którego nagrań słuchał Ciaś.

Bieńkowski zwracał uwagę na tempo mazurka w wykonaniu Ciasia. Było ono dość szybkie, ponieważ w tych okolicach mazurki często przybierały role „światówek” – melodii granych podczas jechania wozem na wesele. Wtenczas dostosowywano do rytmu koni ciągnących wóz z muzykantami.

Kapela Napięcie

Kapela małżeństwa Marii i Łukasza Nizików, na basach gra Jakub Owczarek. Inspirowali się muzyką Aleksandra Nowakowskiego, skrzypka spod Rawy Mazowieckiej.

Kapela Bińków

Pochodząca z Opoczyńskiego kapela Bińków to trzy pokolenia muzykantów: matka, Halina gra na skrzypcach, syn, Radosław – na harmonii, wnuk – Bartosz – jest barabanistą.

Tzw. marszówki pozwalały muzykantom na uzbieranie większej sumy, niż z samego wesela. Dlatego orkiestra, grając marsza, często dyskretnie nadstawiała kieszenie, by dorobić sobie do weselnej gaży.

Kapela Kosylaków

Także z Opoczna i także trzypokoleniowa. Najstarszy – Władysław gra na skrzypcach, Zbigniew – na akordeonie, Amadeusz, najmłodszy, na barabanie.

DiaBuBu

Jakub Stefanowicz – skrzypce, Bartosz Puliński – harmonia, Jakub Korona – baraban. Kiedy Andrzej Bieńkowski oceniał nagrania w ramach konkursu Stara Tradycja, dość łatwo mógł wskazać, kiedy ma do czynienia z rekonstrukcją. Kiedy usłyszał DiaBuBu po raz pierwszy, miał wrażenie, że grają „starzy wyjadacze weselni”.

Kapela Kaznowskich

Piotr i Maja Kaznowscy, inspirują się muzyką Stanisława Klejnasa. Obecnie grają głównie dla siebie, w domowym zaciszu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 11.12.2020

Godzina emisji: 15.15

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak