Polskie Radio
Section05
Andrzej Bieńkowski

Mistrzowie pedałówek

Niezwykła polska specyfika. Uważam, że to niezwykły instrument, który można uznać za instrument wręcz regionalny. Gdy wieś zaczęła się bogacić, momentalnie muzykanci przerzucili się z tradycyjnego instrumentarium jak basy, małe bębenki właśnie na harmonie. Wiązał się z tym wzrost warsztatów produkujących harmonie! Myśmy byli potęgami! – zachwalał polskie harmonie Andrzej Bieńkowski.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski wieś tradycja

Cztery pokolenia harmonistów łowickich

Tak, tak, jesteśmy świadkami aktywnej działalności już co najmniej czwartej generacji harmonistów. Czwartej nagranej przez Andrzeja Bieńkowskiego, bo od kiedy pod koniec XIX wieku instrumenty z rodziny harmonii pojawiły się w Polsce, tych generacji jest oczywiście już znacznie więcej. Harmonia w Łowickiem pojawiła się nawet wcześniej niż na Ziemi Radomskiej – około lat 20. XX w.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski wieś Harmonia

Jak przeżyć wesele według muzykantów

Choć był to okres chłodny i śnieżny, było więcej casu na zabawę. Zima, często właśnie w okresie karnawału, była idealną porą na urządzenie wesela! A skoro właśnie weszliśmy w okres karnawału, możemy zastanowić się „jak przeżyć wesele?”. Kilka rad prosto od muzykantów podsuwa Andrzej Bieńkowski.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna wieś tradycja Andrzej Bieńkowski Piotr Dorosz

Muzyka Odnaleziona w Ukrainie

„Był rok 2021. Proponują mi, żebym pojechał na Ukrainę. Nie znałem ani muzyki, ani śpiewów ukraińskich. Nie miałem żadnych kontaktów. Mało tego – mój rosyjski – zapomniany po szkole. Znajomi mówili, nie jedź tam! Zabiją Cię! Mafia! To był fatalny PR wokół Ukrainy. Myślę sobie: no to co. I tak zaczęła się przygoda mojego życia…”
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina Andrzej Bieńkowski