Harmonista Józef Porczek

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:00
Bohaterem dzisiejszych „Źródeł” był Józef Porczek z Nieznamierowic, harmonista. Jeden z ostatnich żyjących muzyków, grających niegdyś z Józefem Zarasiem. Latem ubiegłego roku Kuba Borysiak wraz z Magdaleną Tejchmą rozmawiali z nim w Nieznamierowicach.
Audio
  • Muzykancki los. Opowieść Józefa Porczka (Dwójka/Źródła)
Jozef Poczek
Józef PoczekFoto: Kuba Borysiak

Porczek nauczył się grać od swojego ojca. „Raz mi tylko pokazał «Głęboką Studzienkę» i tak sobie to zakodowałem, że nie ma tu artysty na mnie” – mówił z dumą harmonista. Na początku ojciec Józefa, Florian, grał z Zarasiem na harmonii trzyrzędowej. Przerzucił się na skrzypce, gdy na trzyrzędówce zaczął grać syn. Wtedy na wieś zaczęła wkraczać i perkusja. Grał na niej brat Józefa Porczka.

- Jak z Józefem zagrałem, to nie było na nas mocnych. Gdzie by nie pojechać z Zarasiem – od razu zdobywało się pierwsze miejsce! – wspominał harmonista – Ja prowadziłem na harmonii. Zaraś stawał z boku, widział, że będzie ten a ten utwór i grał. W ogóle nie musiałem na niego patrzeć, on wiedział, o co chodzi! Jak się dopiął do skrzypek, to aż piszczały te skrzypki! Zgrani byliśmy. Kiedyś w Kazimierzu, z moim bratem na perkusji, zajęliśmy z Zarasiem pierwsze miejsce na 180 kapel!

Czy wziętym muzykantom było łatwo? Nie jeden wspomina o trudnych warunkach pracy na weselach, kiedy trzeba było grać niemal non-stop przez trzy dni. Józef Porczek pamięta, że na weselach nie było gdzie się przespać. Na spoczynek można było iść do stodoły i odpocząć kilka godzin na klepisku. Czasem spało się w chacie. Na stole, pod stołem, na ławie. „Na twardym. Jak w kryminale”.

Granie na poboczu Przeglądu Kapel. Na skrzypcach gra Józef Zaraś, na harmonii Józef Porczek, na barabanie Florian Porczek. Przysucha ok. 1985 roku.
Granie na poboczu Przeglądu Kapel. Na skrzypcach gra Józef Zaraś, na harmonii Józef Porczek, na barabanie Florian Porczek. Przysucha ok. 1985 roku.

Ponadto w audycji słuchaliśmy:

Marii Arnal artystki hiszpańskiej, urodzonej w Barcelonie. Własne kompozycje na śpiew i gitarę zaczęła układać w wieku 18 lat. Inspiruje się tradycjami półwyspu iberyjskiego, głównie Katalonii. W audycji słuchaliśmy ostatniego albumu Arnal, nagranego z Marcelem Bagésem.

Utworów z albumu „Wiązanka” WoWaKin Trio.

Nagrań Natashy Mirković z Michelem Godardem.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Józef Porczek

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 15.15

mg