Skarbnica dźwięków świata i harmonie z Puszczy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 16:00
W środowych "Źródłach" posłuchaliśmy muzyki Kurpi Białych i Zielonych, a także melodii archiwalnych wydanych nakładem Canary Records. Ponadto, dźwięki prosto ze Skandynawii. 
Audio
  • Skarbnica dźwięków świata i harmonie z Puszczy (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Archiwalia imigrantów

Zajrzeliśmy dziś do skarbnicy archiwalnych nagrań – kultowego w pewnych kręgach – wydawnictwa Canary Records. Producent Ian Nagoski wyszukuje nieanglojęzyczne nagrania, dokonane w USA na początku XX wieku. Canary Records kładzie nacisk na muzykę imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych, dzięki temu posłuchaliśmy m.in. rebetiko w językach greckim i tureckim, wykonywane pieśniarki żydowskie, w tym Amalię Bakas. Śpiewaczka z grackiej Iōánniny, należaca do społeczeństwa konserwatywnych Żydów, wyemigrowała do USA w wieku 15 lat.

Na kilku składankach można odnaleźć także nagrania Polaków, choć w większości jest to już muzyka opracowana. Usłyszeliśmy kapelę Pavlo Humeniuka, skrzypka z Podwołoczysk na Ukrainie. Humeniuk był znany w kręgach emigracji ukraińskiej i polskiej w przedwojennych Stanach Zjednoczonych – płynnie posługiwał się polszczyzną, grał też i polski repertuar.

Z polskich Puszcz

Przenieśliśmy się na obszar Puszczy Białej, gdzie kurpiowski harmonista Czesław Czyż nie tylko gra, ale i reperuje harmonie pedałowe. Czyż wyszukuje stare instrumenty i doprowadza je do świetności. Dzięki temu mogą z nich korzystać młodzi adepci muzyki kurpiowskiej. Słuchaliśmy także regionalnych melodii w wykonaniu Czesława Czyża, zarejestrowanych na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Za sprawą pianisty Łukasza Ojdany, który nagrał album inspirowany muzyką kurpiowską pt. „Kurpian Songs & Meditations”, przenieśliśmy się na Kurpie Zielone.

Skrzypce z północy

Audycję zwieńczyło skandynawskie trio skrzypcowe The Nordic Fiddlers Bloc. Jednego z najlepiej zgranych zespołów smyczkowych, który powstał jako próba połączenia tradycji regionów północnych. Szetlandy przez lata należały do Norwegii, skandynawskim dialektem posługiwano się tam jeszcze w XVIII wieku, a elementy nordyckiej kultury obecne są na wyspach do dziś.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 24.02.2021

Godzina emisji: 15.15