Młody głos Suwalszczyzny i fińska nowa tradycja

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 16:00
Z młodą śpiewaczką Eweliną Szymanowską, Kuba Borysiak rozmawiał o jej pasji do folkloru. Ponadto po wtorkowych "Źródłach" pozostaliśmy jeszcze w Skandynawii i tym razem skierowaliśmy się do Finlandii. 
Audio
  • Młody głos Suwalszczyzny i fińska nowa tradycja (Dwójka/Źródła)
Ewelina Szymanowska, śpiewaczka z Kowali Oleckich
Ewelina Szymanowska, śpiewaczka z Kowali Oleckich Foto: Kuba Borysiak

Młody glos Suwalszczyzny

Bohaterką audycji była Ewelina Szymanowska, młoda śpiewaczka z Kowali Oleckich (Warmia), śpiewająca repertuar z Suwalszczyzny. W 2020 roku Ewelina Szymanowska wzięła udział w kazimierskim Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych i zdobyła druga nagrodę w kategorii śpiewaków solistów. W audycji opowiadała m.in. o tym, dlaczego młodzi ludzie poświęcają się muzyce tradycyjnej.

Ewelina, mająca nieco ponad 20 lat muzyką ludową zajmuje się od… ponad 15 lat! Od dziecka jest bowiem członkinią zespołu folklorystycznego Jarka, prowadzonego przez folklorystkę Zofię Domin. To pani Zofia wprowadziła dziewczynę w świat, z którego – jak mówi Szymanowska – nie da rady się wydostać, bo zakochała się po uszy.

Pierwszy raz w Kazimierzu Ewelina Szymanowska pojawiła się w wieku 8 lat. Przyznaje, że nie rozumiała jeszcze tej muzyki.

- Muzyki ludowej nie tworzy tylko wykonujący ją człowiek, ale ludzie, którzy się ze sobą stykają. To nie tylko te dzieła, teksty, ale ludzie, którzy potrafią to przekazać innym i chcą się tym dzielić – mówiła w rozmowie z Kubą Borysiakiem młoda śpiewaczka.

Choć pierwotny kontekst pieśni tradycyjnych już minął – obrzędy czy zabawy odbywają się już przy innej muzyce – Szymanowskiej towarzyszą one na co dzień. Choćby przy sprzątaniu. A jak odbierają pasję młodej artystki jej bliscy?

- Cieszę się, że moi rodzice rozumieją moją miłość do folkloru i są dla mnie wsparciem. A moi rówieśnicy? Rzadko w ogóle rozmawiamy o mojej pasji. Ale nie krytykują jej. Mam nadzieję, że kiedyś przyjdą na mój występ. Na razie się nie zdarzyło.

Fińskiej tradycji spotkanie ze współczesnością

Suistamon Sahko najczęściej inspirują się muzyką z regionu Kareli. Wykonują ją łącząc elektronikę i rap, ale i akordeon, ludowe skrzypce, a także sporo fińskiego poczucia humoru. Słuchaliśmy dwóch utworów z najnowszego albumu “Varokaa! Hengenvaara”.

Ilka Heinonen Trio z albumem “Lohtu” to druga fińska nowość w „Źródłach”. W twórczości tria, łączącej starodawne tradycje ze współczesnością, zapomniana fińska lira jouhikko przeżywa renesans. Ilka Heinonen, wirtuoz jouhikko na swojej nowej płycie inspiruje się melodiami z innych krajów Europy północnej, ale i z Afryki.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Ewelina Szymanowska

Data emisji: 3.03.2021

Godzina emisji: 15.15

mg