Opowieści Adama Tarnowskiego i tajwański eklektyzm

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 16:00
O tym, czy łatwiej grać solo czy w grupie, o bracie ukrytym w krześle i historii jednego paluszka opowiadał Adam Tarnowski, skrzypek z Domaniowa, członek Kapeli braci Tarnowskich, grającej muzykę Ziemi Radomskiej.
Audio
  • Opowieści Adama Tarnowskiego i tajwański eklektyzm (Dwójka/Źródła)
Adam Tarnowski
Adam TarnowskiFoto: Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona

Trzeci brat siedzi w krześle

Kapela braci Tarnowskich to trzej bracia urodzeni w Domaniowie (gmina Przytyk). Są synami utalentowanej śpiewaczki Marianny z domu Mika oraz skrzypka Antoniego z Marysina. Tradycje muzyczne w ich rodzinie sięgają jeszcze czasów pradziadka braci.

Kiedy jednak jeden z braci zawiesił działalność muzykancką, młodszy – Adam Tarnowski – znalazł za niego niecodzienne zastępstwo…

- Wożę krzesło i sam sobie bębnię. Na scenie jest dwóch braci, a gra trzech – jeden siedzi w krześle. Sam to wymyśliłem. Brat, co gra na harmonii siedzi koło mnie, a ja gram na skrzypkach. I bębnię.

Ze wspomnianym krzesłem można Adama Tarnowskiego zobaczyć także… tańcu! Kiedy stoi na scenie, ma zamontowaną stalkę i pedały tak, że Tarnowski może nogami wybijać rytm.

Ostatnio na kazimierskim festiwalu Adam Tarnowski występował solo. Jak mówił, jako kapela zdobyli już wszystkie ważniejsze nagrody.

- Jest różnica: grać z kapelą a grać samemu. Bo jak się gra samemu, odpowiada się tylko za siebie. A z kapelą? Trzeba myśleć o wszystkich! – mówił skrzypek.

Paluszek

- Nie mam uczniów, bo nie mam paluszka. Z tego powodu uczniowie, nie wychwytują mojego palcowania. A u mnie jeden palec obsługuje dwa! Grać ze mną mogą, ale tego palcowania nie rozumieją. Jak straciłem palec? Robiłem przy domu obróbkę. I kątową szlifiereczką. Była piłka założona do drzewa. Jak się ucięło tego paluszka, powiedzieli, że "już Adaś grał nie będzie". A ja, dopiero jak ten palec uciąłem, to trenowałem, żeby wprawić tę rękę z powrotem w ruch! I tak się złożyło, że teraz gram i wcale się nie boję tych, co mają wszystkie paluszki! – śmiał się Adam Tarnowski.

Okładka płyty Fade to Blue - Island Catch Okładka płyty Fade to Blue - Island Catch

Tajwańska wyspa

W drugiej części „Źródeł” zabrzmiała muzyka z Tajwanu – zespół Fade to blue czyli Chung Yufeng, kompozytorka i wirtuozka chińskiej lutni – pipy oraz amerykański wokalista i gitarzysta chińskiego pochodzenia David Chen. Tworzą wspólnie od kilku lat, a w ich muzyka łączy m.in. amerykański folk roots czy blue grass z tajwańską operą, muzyką z Japonii czy Indonezji. Na płycie Island Catch pobrzmiewają więc tradycje amerykańskie i azjatyckie.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 24.03.2021

Godzina emisji: 15.15

mg