Polskie Radio
Section05
Tajwan

Piotr Plebaniak o polityce USA: konflikt nie tylko z Chinami

- Atakując dwóch najsłabszych przeciwników, Amerykanie zyskują przewagę, wypadają z gry Rosja i Niemcy, zostają Chiny, które bez tych dwóch państw nie mają szans na zbudowanie bloku gospodarczego. Wojna na Ukrainie jest elementem tej rozgrywki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plebaniak, ekspert ds. relacji Chiny-Tajwan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja serwis wschodni NATO Chiny Tajwan USA Azja Rafał Dudkiewicz

Co łączy politykę Chin i Rosji? Dr Lubina wskazuje trzy główne cechy wspólne

- Chiny ze zrozumieniem podchodzą do rosyjskich działań w Europie, a Rosja ze zrozumieniem podchodzi do chińskich działań w Azji - powiedział w Polskim Radiu politolog, dr hab. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pytany o podobieństwa między oboma krajami. - To jest ententa, wzajemne zrozumienie - dodał, wskazując trzy punkty zrozumienia między Pekinem a Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Tajwan Azja Azja Wschodnia Antoni Opaliński Rosja

Gustavo Petro. Kim jest nowy prezydent Kolumbii?

W minioną niedzielę, w obecności stu tysięcy rodaków zgromadzonych na Placu Bolivara w Bogocie, zaprzysiężony został nowy prezydent Kolumbii. 62-letni ekonomista Gustavo Petro to pierwszy w historii 50-milionowego kraju lewicowy polityk, który obejmuje to stanowisko. – To jest nowa era. Od 7 sierpnia, kiedy Gustavo Petro przejął władzę, podejmuje decyzje, które pokazują, że w Kolumbii wiele się zmieni – mówi dr Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Kolumbia Ukraina Węgry Tajwan Korea Południowa Malezja Kosowo Serbia Chiny

Chiny chcą "pokojowego zjednoczenia". Stanowcza odpowiedź Tajwanu

- Republika Chińska, Tajwan, to suwerenne państwo. Jedynie demokratycznie wybrany tajwański rząd może na arenie międzynarodowej reprezentować tajwańskie społeczeństwo. Rząd Komunistycznej Partii Chin ani przez jeden dzień w swojej historii nie rządził Tajwanem i oczywiste jest, że nie ma prawa reprezentować Tajwanu i nie jest jego suwerenem - stwierdziła rzecznik tajwańskiego MSZ Joanne Ou.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Tajwan Chiny USA kryzys wojsko

"Są sygnały woli odprężenia ze strony Pekinu". Behrendt o sytuacji wokół Tajwanu

- Z jednej strony decyzja o przedłużeniu ćwiczeń na czas nieokreślony służy utrzymaniu napięcia, ale z drugiej strony są pewne sygnały deeskalacyjne, woli odprężenia ze strony Pekinu. Tutaj bardzo istotne jest to, czego Chiny nie robią - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt z Instytutu Boyma.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski ŚWIAT Azja Chiny Tajwan infografika

Wizyta Pelosi na Tajwanie. "Dużą wagę ma polityka wewnętrzna"

- Należy wyjść poza Cieśninę Tajwańską i spojrzeć na ten konflikt z kilku perspektyw - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego, który skomentował wizytę szefowej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów na Tajwanie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański ŚWIAT Ameryka Azja Stany Zjednoczone Chiny Tajwan

Napięcie wokół Tajwanu. Tomasz Wróblewski: Chiny stają się nieprzewidywalnym mocarstwem

- Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie jest pewnym zadrażnieniem dla Chin, ale to nie jest jedyna przyczyna najważniejszych spięć na linii Waszyngton - Pekin, gromadzą się one co najmniej od 2017 r. i nałożenia sankcji na Chiny przez USA, potem było już tylko gorzej, napięcia rosły - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Fundacja Warsaw Enterprise Institute).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja serwis wschodni NATO Chiny Tajwan USA Tomasz Wróblewski Magdalena Złotnicka Azja

Prof. Haliżak: Pekin uważa, że USA zrobiły o jeden krok za daleko

Od czwartku w Cieśninie Tajwańskiej dochodzi do ćwiczeń sił zbrojnych Chińskiej Republiki Ludowej. Te rozpoczęły się po wizycie na Tajwanie Nancy Pelosi. - Władze w Tajpej, jak i Stany Zjednoczone starają się ten chiński gniew załagodzić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marian Haliżak z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Tajwan Chiny Stany Zjednoczone Marian Haliżak Michał Wojnarowicz