Krystyna Laskowska, córka Józefa Zarasia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 16:05
Po spotkaniu z Janem Zarasiem (bratem) i Marianną Zaraś (żoną) czas na ostatnią część opowieści o Józefie Zarasiu - tym razem słuchamy wspomnień córki skrzypka, Krystyny Laskowskiej.
Audio
  • Spotkanie z Krystyną Laskowską, córką Józefa Zarasia (Dwójka/Źródła)
Krystyna Laskowska
Krystyna LaskowskaFoto: Kuba Borysiak

Krystyna Laskowska mieszka wraz z mężem w domu po rodzicach, ojca wspomina z wielkim sentymentem (towarzyszyła mu czasem na występach jako tancerka). Jej pomoc była nieoceniona przy powstawaniu płyty z serii Muzyka Źródeł "Józef Zaraś z Nieznamierowic". 

Okładka płyty "Józef Zaraś z Nieznamierowic" Okładka płyty "Józef Zaraś z Nieznamierowic"

ZOBACZ TEŻ:

- Tutaj schodzili się ludzie z całej wsi i tatuś grał na podwórzu czy w domu, tańcowaliśmy, zabawy były - opowiadała Krystyna Laskowska, pokazując na rodzinne zabudowania w domu w Nieznamierowicach. - Tata to był dla mnie dobry, i muzyk był dobry, ze słuchu wszystko grał. Chciał, żeby dzieci grały, ja chciałam harmonię nie było pieniędzy - przyznała pani Krystyna, która jako dziecko dogrywała tacie na bębenku i harmonii. - Mogłabym nie jeść, a tylko śpiewać i tańczyć, żeby tylko tancerz był dobry!

Wychowywanie się u boku ojca, tak znanego muzyka, musiało być przygodą, ale córka wirtuoza się z tego cieszyła. - Wszędzie z nim jechałam, bardzo lubiłam muzykę - mówiła, wspominając nie tylko potańcówki, wyjazdy do Warszawy, ale i śpiewaczki, z którymi grywał Józef - Franciszkę Zaraś, Mariannę Tkaczyk. Wspomniała wyjazdy, potańcówki, podróże do Warsza, a także historię o powstaniu pierwszych skrzypiec Józefa Zarasia, które sam sobie zrobił z deski oraz poznanie Jana Bogusza

"Dam ci metr żyta i pójdziesz do tego Bogusza, on cię poduczy", miał powiedzieć tata Józefa, dziadek pani Krystyny, gdy ten chciał uczyć się gry na skrzypcach. Józef Zaraś obok Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa i Stanisław Zieji był jednym ze słynnej Piątki od Bogusza. - Trzech kawałków go Bogusz nauczył, a resztę to sam z głowy grał. A pojętny był i słuch miał. Co mu kto zanucił czy zagwizdał, jak mu zaśpiewali, to tak zagrał. Tata Bogusza zawsze chwalił, że nie był zazdrosny - mówiła pani Krystyna o naukach, jakie Zaraś pobierał u Bogusza.

Józef Zaraś jest bohaterem monograficznego albumu i najnowszej części serii Muzyka Źródeł. W ramach przygotowań do wydania tego albumu Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak odwiedzili rodzinę Zarasiów w Nieznamierowicach. Po opowieści jego brata, Jana, słuchaliśmy rozmowy z żoną Józefa – Marianną, a teraz - córce Krystynie.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 15.15