Pieśni wielkopostne na Wielki Tydzień

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 18:00
Trwa Wielki Tydzień, w magazynie słuchaliśmy pieśni wielkopostnych w wykonaniu ludowych zespołów z południa Polski i nie tylko!
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Polona

Zdaniem gościa audycji dra Jacka Jackowskiego, w czasie świąt takich jak Wielkanoc etnomuzykologia w sposób szczególny styka się z posługą liturgiczną. Stąd repertuar pasyjny i wielkopostny, jako że towarzyszy najważniejszym obchodom religijnym w roku, bardzo wiele mówi o naszej kulturze. 

- To repertuar szczególny, który łączy cechy archaiczne i współczesne. Sięga XVII wieku, a nawet do średniowiecza. Proces narastania tego pasyjnego repertuaru jest bardzo długi, sięgający zamierzchłej historii, a jego szczególny charakter polega na tym, że on jest bardzo mocno zakorzeniony w historii różnych epok, a także w tradycji ludowej - mówił w audycji dr Jackowski.

Duża część pieśni takie jak "Płaczcie anieli", "Dobranoc, głowo święta", "Zbliżam się w pokorze" czy "Krzyżu święty" wzięta jest z żywej praktyki religijnej, teksty te przepisywano z dziada pradziada, śpiewano z zeszytów. Takie elementy jak styl, melodie, tempa, sposób wykonania czy kolejność utworów zachowywano w pamięci.- Tak naprawdę wynika to z wieloletniej praktyki wspólnego śpiewania - mówił dr Jacek Jackowski.

W audycji, w cyklu “Zapomniani Kazimierscy Laureaci”, słuchaliśmy także zespołu z Grodziska Dolnego i tradycja lokalnych pieśni wielkopostnych i żałobnych, oraz pieśni na Wielki Tydzień z kręgu śródziemnomorskiego.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Maria Baliszewska

Gość: Jacek Jackowski (IS PAN)

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 15.15