By tradycji stało się zadość

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 16:00
Ostatni tydzień czerwca tradycyjnie należał do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Niestety pandemia koronawirusa zmieniła terminy wielu festiwali, nie inaczej było z imprezą kazimierską – już po raz drugi odbędzie się ona pod koniec sierpnia. W Źródłach podtrzymujemy jednak ponad pięćdziesięcioletnią tradycję! W audycji zabrzmiały nagrania laureatów Baszty z roku 2020! 
Audio
  • By tradycji stało się zadość (Dwójkja/Źródła)
KUBA Męski Zespół Śpiewaczy Majdaniacy z Majdanu Obleszcze (lubelskie) kat zespoły śpiewacze
KUBA Męski Zespół Śpiewaczy „Majdaniacy” z Majdanu Obleszcze (lubelskie) kat zespoły śpiewaczeFoto: Kuba Borysiak

Wysłuchaliśmy rozmowy z Mirosławem Budkiewiczem z zespołu Majdaniacy z Majdanu Obleszcze oraz piesni w wykonaniu laureatów. Męska Grupa Śpiewacza Majdaniacy to zdobywcy Baszty na zeszłorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

- Zespół powstał z potrzeby serca, z chęci śpiewania. Z kolegami znaliśmy się z jednej miejscowości. Już na pierwszym występie, w 1998 roku, zdobyliśmy pierwsze miejsce, było to bardzo motywujące do dalszej pracy – mówił Mirosław Budkiewicz.

Jak wspomina członek Majdaniaków, zamieszkiwany przez nich obszar Lubelszczyzny jest niezwykle bogaty w tradycje śpiewacze i gwarowe.

- Śpiewają dziadkowie i babcie. Dawniej  śpiewali przy żniwach i młockach. Staramy się od ich czerpać pieśni, ale coraz mniej, bo starsze osoby odchodzą – mówił  śpiewak.

Zespół śpiewa także na okolicznych uroczystościach – od dożynek po kolędowanie. Pieśni szuka przede wszystkim w swoim regionie. Członkowie zespołu śpiewają również pieśni autorskie, jednak nie mogli pokazać się z nimi na kazimierskim Festiwalu, ponieważ – jak tłumaczył Budkiewicz – „nie śpiewały tego babcie”.

W województwie lubelskim spotkać możemy jedne z najbardziej barwnych strojów ludowych – stroje krzczonowskie. To właśnie w nich występują Majdaniacy. Ubiór ten charakterystyczny jest przede wszystkim dla południowej części Lubelszczyzny.

Na Iwana Kupała

W tradycji wschodniej święto Iwana Kupały poprzedzała Noc Kupały. I właśnie pieśni kupalnych z Ukrainy i Białorusi słuchaliśmy w dzisiejszej audycji. „Kupalny” fragmrnt Źródeł uświetnili: białoruski zespół Verhan, ukraiński zespół Drevo.

Słowik z Timbuktu

Tak nazywano Khairę Arby z Mali. Wyśmienita śpiewaczka zmarła w sierpniu 2018 roku. Ze strony ojca zanurzona w tradycji Tuaregów, ze strony matki – Songajów. Wysłuchaliśmy fragmentu koncertu Khairy Arby z 2010 roku.

Muzyka Skalnego Podhala odc. 2

Jak co środę, przez najbliższe tygodnie zapraszać będziemy także na podcast „Muzyka Skalnego Podhala wg Krzysztofa Tebuni-Tutki”. Tym razem muzyk przybliża postać Sabały – legendy Tatrzańskich legend. Po garść filozofii góralskiej, podpartej ludowymi parabolami, okraszanej tradycyjną muzyką Skalnego Podhala, zapraszamy na Podcasty Polskie Radio oraz inne platformy streamingowe.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 15.15

mg