Dźwięki Fanfary z Roztocza!

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 16:00
Czego nie warto przegapić, przebywając w dniach 25-29 sierpnia na Roztoczu? Zdecydowanie festiwalu Fanfara!
Audio
Plakat festiwalu Fanfara 2021
Plakat festiwalu Fanfara 2021Foto: FOTO QZ / Marcin Pietrusza

„Na ostatni tydzień wakacji zapraszamy na kameralny, domowej roboty, festiwal tradycyjnej muzyki, śpiewu i tańca zachodniego Roztocza” piszą organizatorzy Fanfary 2021. W programie koncerty, potańcówki, warsztaty śpiewu i gry na instrumentach dętych.

Festiwal Fanfara zaczyna się już dziś – 25.08 – w Chłopkowie k. Frompola. To już czwarty rok świętowania w rytm muzyki orkiestr dętych, skrzypcowych i śpiewu z Roztocza.

- Zarówno panie, jak i panowie mogą poznać tutejsze pieśni na zajęciach prowadzonych w dwóch grupach: przez Agnieszkę Szukaluk-Gorczycę i zespół Jarzębina z Kocudzy. Grających na instrumentach dętych zachęcamy do dołączenia do otwartych prób Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej. Ćwiczymy repertuar tutejszych orkiestr, m.in. podróżniaki, polki, oberki, ale także miejskie tanga i fokstroty. W sobotę i w niedzielę czeka nas Muzyczna Fura czyli przejazd z orkiestrami dętymi po najbliższej okolicy. Zagrają legendarne orkiestry dęte z Goraja i Zdziłowic – mówił Filip Majerowski, współorganizator festiwalu Fanfara.

Powyższe orkiestry zagrają także na potańcówkach, które odbywać się będą od piątku do niedzieli. Zagrają na nich także Kapela Bornego czy Kapela Herdy (kapele skrzypcowe) czy przyjezdne orkiestry dęte.

Szczegółowe informacje dotyczące programu i warunków uczestnictwa w festiwalu znajdują się m.in. w mediach społecznościowych wydarzenia Festiwal Fanfara 2021.

W ramach przygotowań do kazimierskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, wysłuchaliśmy rozmowy z zeszłorocznymi laureatami przeglądu – Rodzinnym Zespołem Śpiewaczy z Rakowicz. Zespół istnieje od 1988 roku, obecnie śpiewają w nim 3 pokolenia rodziny Rajkowskich. Tradycja śpiewacza przekazywana jest tu z pokolenia na pokolenie m.in. poprzez rodzinną obrzędowość. Przykładem niech będzie jedna z pieśni „Oj dobry wieczór, mój gospodarzu, dla Ciebie”, którą w 1922 r. przywiozła nestorka rodu po zsyłce na Syberię. Od tego czasu kolęda ta rozpoczyna rokrocznie każdą kolację wigilijną rodziny Rajkowskich.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: O międzypokoleniowym przekazie w rodzinie Rajkowskich

W audycji słuchaliśmy także: muzyki z Mali w wykonaniu Trio da Kali (które usłyszeć będzie można podczas festiwalu EthnoPort w Poznaniu), muzyki z nowego albumu grupy Monsieur Doumani.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 15.15

mg