Polskie Radio
Section05
trąbka

Dlaczego warto grać na perkusji? Zapraszamy do Szkoły Muzycznej I stopnia

Dlaczego warto dołączyć do grona Placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom? A choćby po to, aby promować zdolnych uczniów i ich niezwykłych nauczycieli, którzy z oddaniem i wielką pasją prowadzą uzdolnione dzieci po muzycznych szlakach. Zapraszamy Szkoły Muzycznej I stopnia przy ul. Niepołomickiej w Warszawie oraz na spotkanie z Heleną i jej nauczycielką Agnieszką Maślanką.
Zobacz więcej na temat:  Ambasador Polskiego Radia Dzieciom muzyczne podróże radio dla dzieci instrumenty muzyczne trąbka

Piotr Damasiewicz - jazzowy nomada. "Zawsze mnie nosiło"

- Mnie zawsze gdzieś tam nosiło i taki niespokojny duch we mnie drzemał. Postanowiliśmy pojechać z przyjaciółmi ze szkoły średniej do Stanów Zjednoczonych, żeby zobaczyć, jak to wszystko u korzeni powstawało, jaki jest tego feeling. Jednym z moich kompanów był Piotr Turkiewicz, drugim Władek Kosendiak - mówił w Dwójce Piotr Damasiewicz, trębacz jazzowy i podróżnik.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Damasiewicz trąbka Jazz improwizacja kompozytor Roch Siciński Dwójka instrumenty instrumentaliści

Fanfare Ciocarlia, legenda bałkańskiej muzyki, świętuje 25-lecie istnienia

Według BBC są obecnie najsłynniejszą bałkańską orkiestrą dętą na świecie. Pochodzący z położonej w północno-wschodniej Rumunii, romskiej wioski Zece Prăjini, 12-osobowy zespół przez ponad dwie dekady wydal 10 płyt, a ich muzyka, która słynnie z szalonej precyzji w karkołomnych tempach, nadała im status kultowych i sprawiła, że na stałe zagościli na scenie muzycznej od punka po klasykę.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Bałkany trąbka Rumunia

Eklektyczna mieszanka polsko-egzotyczna. Sefi Zisling, Nanga i Kokoroko w Trójce

W najnowszej odsłonie "Trójka budzi" Michał "Grabek" Grabkowski zaprezentował zarówno wykonawców dobrze znanych wiernym słuchaczom audycji, jak i tych, którzy dopiero w niej zadebiutowali. Tym razem oprócz stałego gościa programu - izraelskiego trębacza Sefiego Zislinga - słuchaliśmy m.in. afrobeatu prosto z Londynu w wykonaniu Kokoroko. Ponadto wybraliśmy się w muzyczno-filmową przejażdżkę na Dziki Zachód wraz z polskim składem Nanga.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Jazz Michał Grabkowski Izrael trąbka Pop Hanna Banaszak Lao Che hip-hop

Premiera płyty "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio"

- "Scratches for 8 Musicians" to tak skonstruowany materiał, aby za każdym razem grać go w inny sposób. Człowiek jest w danym miejscu i czasie i już nigdy mu się to nie przydarzy - mówił w "Poranku Dwójki" Emil Miszk - trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy. Okazja do spotkania była szczególna - premiera płyty zatytułowanej "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio" zarejestrowanej podczas koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu 2021.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Roch Siciński trąbka płyta KULTURA