Polskie Radio
Section05
trąbka

Fanfare Ciocarlia, legenda bałkańskiej muzyki, świętuje 25-lecie istnienia

Według BBC są obecnie najsłynniejszą bałkańską orkiestrą dętą na świecie. Pochodzący z położonej w północno-wschodniej Rumunii, romskiej wioski Zece Prăjini, 12-osobowy zespół przez ponad dwie dekady wydal 10 płyt, a ich muzyka, która słynnie z szalonej precyzji w karkołomnych tempach, nadała im status kultowych i sprawiła, że na stałe zagościli na scenie muzycznej od punka po klasykę.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Bałkany trąbka Rumunia

Eklektyczna mieszanka polsko-egzotyczna. Sefi Zisling, Nanga i Kokoroko w Trójce

W najnowszej odsłonie "Trójka budzi" Michał "Grabek" Grabkowski zaprezentował zarówno wykonawców dobrze znanych wiernym słuchaczom audycji, jak i tych, którzy dopiero w niej zadebiutowali. Tym razem oprócz stałego gościa programu - izraelskiego trębacza Sefiego Zislinga - słuchaliśmy m.in. afrobeatu prosto z Londynu w wykonaniu Kokoroko. Ponadto wybraliśmy się w muzyczno-filmową przejażdżkę na Dziki Zachód wraz z polskim składem Nanga.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Jazz Michał Grabkowski Izrael trąbka Pop Hanna Banaszak Lao Che hip-hop

Premiera płyty "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio"

- "Scratches for 8 Musicians" to tak skonstruowany materiał, aby za każdym razem grać go w inny sposób. Człowiek jest w danym miejscu i czasie i już nigdy mu się to nie przydarzy - mówił w "Poranku Dwójki" Emil Miszk - trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy. Okazja do spotkania była szczególna - premiera płyty zatytułowanej "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio" zarejestrowanej podczas koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu 2021.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Roch Siciński trąbka płyta KULTURA

„Sesja otwarta”. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego wydała płytę!

Dokładnie 1 lutego miała miejsce odsłona  albumu Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego! „Sesja otwarta” to efekt kilkuletniej pracy członków zespołu. Na płycie znajdziemy 11 utworów, wśród nich: polki, oberki, podróżniaki, walce, fokstroty oraz „melodie pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych, a także przekazywane przez muzykantów najstarszego pokolenia”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak skrzypce trąbka