Nowakowski, Skiba, Rydz. Kanon Trzech na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:30
Ta audycja nie różniła się od poprzednich - Andrzej Bieńkowski znów opowiadał o tym, jak ładował się ludziom do chałup w najmniej odpowiednim momencie. Po co i co tam znajdywał?
Audio
nz Andrzej Bieńkowski, malarz, etnograf, pisarz
n/z Andrzej Bieńkowski, malarz, etnograf, pisarzFoto: PR24/tb

Między innymi materiał, który usłyszymy już w trakcie najbliższej odsłony Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata koncert w koncercie z cyklu "Kanon Trzech". Od samego początku są to specjalne koncerty z cyklu, który przygotowuje Andrzej Bieńkowski. Wybiera do programu muzykę trzech wybitnych,  nieżyjących już skrzypków, z którymi robił filmy, zwraca się potem do młodych kapel z prośbą, czy by nie chcieli zagrać muzyki mistrzów. Daje to szansę na twórcze, ale utrzymujące tradycyjny charakter muzyki podejście, dzięki któremu podtrzymuje się pamięć o dawnych mistrzach. W tych roku są to:

  • Aleksander Nowakowski
  • Stanisław Skiba
  • Michał Rydz

Wszyscy ci muzykanci pochodzą z okolic Rzeczycy w rejonie rawskim. - Tam grasowałem od 1980 roku do dziś, nagrałem 28 kapel. Gwiazdą był tam oczywiście Kazimierz Meto i do niego odnosili się różni inni muzycy. Ale Aleksander Nowakowski to wielka zagadka - opowiadał Andrzej Bieńkowski, który przyznaje, że tego akurat muzykanta odkrył zupełnie przypadkowo.

- Rozmawiałem z kimś, kto się okazał jego rodziną. Zaproponował, że mnie do niego zabierze, do Tomaszowa. Pomyślałem: teraz albo nigdy. Pan Aleksander, wówczas 83-letni, przyjął nas z dużym zdziwieniem, i wpadł w euforię, bo był złakniony gry. Fenomenalny skrzypek o ekstremalnie rzadkim repertuarze - zachwycał się Andrzej Bieńkowski.

Za twórczą rekonstrukcję muzyki Aleksandra Nowakowskiego wzięły się młode kapele, które na Wszystkich Mazurkach Świata zagrają jego repertuar. To: Kapela Napięcie, Kapela Martyny Grabowskiej, Kapela Antoniego Hasso-Agopsowicza i Diabubu. Przed koncertem widzów czeka tradycyjnie pokaz filmu dokumentalnego o artyście. 

Kolejny z trzech tegorocznych mistrzów jest Stanisław Skiba, leśniczy, wyciszony outsider, muzyk weselny, ale na weselach i w kościele na nabożeństwach grał na trąbce. Trzeci zaś to Michał Rydz. - Pochodził z muzykanckiej rodziny, jego ojciec był bardzo znanym muzykiem weselnym. Basy miał roboty Cabały z Gaju. Uważam, że miały one jeden z naj piękniejszych dźwięków, jakie słyszałem - mówił Andrzej Bieńkowski. W audycji zapowiedział też, że te koncerty to będzie popis prawdziwej, starodawnej, mięsnej muzyki tradycyjnej!

Do tego na amatorów płyt z wydawnictwa Muzyka Odnaleziona czeka wspaniała wiadomość: udało się skompletować płytę "Muzykanci od Rzeczycy", z wyborem najlepszych kapel regionu. Do albumu dołączone są materiały zbierane przez 40 lat, nagrania, zdjęcia autorstwa Andrzeja i Małgorzaty Bieńkowskich oraz teksty autorstwa m.in. Janusza Prusinowskiego czy Macieja Filipczuka. 


***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 15.15