REKLAMA

Dwanaście zespołów w finale Konkursu Muzyki Folkowej 2022

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 08:00
Radiowe Centrum Kultury Ludowej z przyjemnością ogłasza listę finalistów Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2022 – najważniejszego przeglądu polskiej sceny muzyki folkowej i źródeł.
Audio
 • Ogłaszamy finalistów Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022! (Dwójka/Źródła)
Tegoroczny festiwal Nowa tradycja uświetnią specjalne muzyczne projekty stworzone na zamówienie oraz akcenty ukraińskie.
Tegoroczny festiwal Nowa tradycja uświetnią specjalne muzyczne projekty stworzone na zamówienie oraz akcenty ukraińskie.Foto: mat. pras.

Spośród ponad 70 zgłoszeń jury wybrało 12 wykonawców, nawiązujących do muzyki tradycyjnej. Artyści inspirują się choćby muzyką tradycyjną Beskidu Żywieckiego, muzyką kaszubską, podhalańską, melodiami pogranicza polsko-ukraińskiego czy folklorem miejskim. W propozycjach usłyszymy i projekty rozrywkowe, i klasyczne, i elektroniczne.


FINALIŚCI:

 • Bree
 • Drëszë
 • Hajda Banda / Гайда Банда
 • Hurnawice z Brodą
 • Kadabra Dyskety Kusaje
 • Kosmiczni Warszawa
 • KOSY
 • Michalove
 • Naphta
 • Piotr Damasiewicz "Into The Roots
 • SEKUNDa
 • ZARYSY


 – Bardzo nas cieszy duża liczba zgłoszeń, ich wysoki poziom i olbrzymia różnorodność stylistyczna. Artyści odważnie sięgają po nowe środki interpretowania muzyki tradycyjnej. Ta różnorodność znalazła też odbicie w finałowej dwunastce, która zaprezentuje się przed publicznością i jurorami w maju. Warto przypomnieć, że w tym roku muzycy powalczą także o nowe, obok dotychczasowych, nagrody regulaminowe: Nagrodę Jedynki i Nagrodę Czwórki – mówi Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Przypomnijmy – do konkursu mogą co roku zgłaszać się zespoły lub soliści, których program zawiera co najmniej trzy utwory inspirowane polską muzyką ludową lub muzyką historycznych mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę. Jury konkursu ocenia repertuar, poziom wykonania, wartość opracowania muzyki i układ programu pod kątem różnorodności stylistycznej interpretacji muzyki tradycyjnej – od rekonstrukcji, przez folk i jazz, po muzykę pop, improwizowaną i elektroniczną.

ZAPRASZAMY NA PRZESŁUCHANIA KONKURSOWE

Przesłuchania są najważniejszą częścią festiwalu Nowa Tradycja. W tym roku odbędą się w dniach 13-14 maja, oceni jury w składzie:

 • Ifi Ude – przewodnicząca, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i producentka
 • Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor-redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia
 • Ewa Grochowska – wokalistka, skrzypaczka, badaczka kultury tradycyjnej
 • Marcin Kusy – dyrektor-redaktor naczelny radiowej Jedynki
 • Maciej Szajkowski – muzyk, dziennikarz, producent, współpracownik Polskiego Radia
 • Jakub Knera – dziennikarz muzyczny, recenzent Radiowego Centrum Kultury Ludowej
 • Piotr Kędziorek – redaktor naczelny RCKL.

Dotychczasowymi laureatami Grand Prix były zarówno legendy polskiej sceny folkowej, jak i muzyczne nowości, które ją rewolucjonizowały. Wśród nich byli: Zawierucha, Lumpeks, Vocal Varshe feat. Jacaszek, Gęsty Kożuch Kurzu, Grochocki_Odorowicz, Banda Nella Nebbia, Trzy Dni Później, Cicha & Spółka, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Agata Siemaszko, Wołosi i Lasoniowie, FolkRoll i Nasta Niakrasava, Sounds of Times, Karpatia, Maćko Korba, Niedźwiecki/Żak/Kierzkowski/Pulcyn, Żywiołak i Kwadrofonik, Joanna Słowińska z zespołem, Odpust Zupełny, Swoją Drogą, Cracow Klezmer Band czy Muzykanci.

Radiowe anteny fundują nagrody specjalne

W tym roku do puli nagród, o które ubiegają się uczestnicy konkursu, doszły dwie szczególnie ważne - nagrody Jedynki i Czwórki. Razem z nagrodą Dwójki mają na celu pokazać, że program festiwalu Nowa Tradycja jest dorobkiem całego Polskiego Radia, a debiuty i mało znane projekty muzyczne mogą znaleźć swoje miejsce na różnorodnych antenach.

CZYTAJ TEŻ:

W zeszłym roku do konkursu dołączyła nagroda Dwójki. Wtedy zdobył ją zespół Wernyhora. W tym roku do konkursu dołączają Jedynka i Czwórka. - Czwórka wchodzi oficjalnie w poczet patronów i mecenasów Nowej Tradycji. To udowadnia szerokość stylistyczną naszego konkursu. Nagrody Jedynki i Czwórki pokazują, że muzykę folkową można uprawiać w sposób odpowiedni i lubiany przez słuchaczy poszczególnych anten - mówi Piotr Kędziorek.

Maciej Szajkowski, członek jury z ramienia Czwórki, zwraca uwagę na muzykę folkową odnoszącą się do konwencji Czwórki, do młodego słuchacza. Podkreśla znaczenie elektro-etno, futurystycznych dźwięków, kolorowych i szalonych etnicznych rytmów do beatów. Z kolei dyrektor Programu 1 Marcin Kusy podkreśla, że doceniać będzie zwłaszcza to, co cenią sami Słuchacze Jedynki: - Prawda. Polot i melodia. Oto czego szukam. Na pewno będę zwracał uwagę na melodie, bo Jedynka jest melodyjna. Tego się nie wstydzimy. Czy to melodie popowe czy jazzowe, zawsze staramy się zwrócić uwagę, by było to przyjemne dla ucha. Powiem to otwarcie: jako dyrektor Jedynki będę mniej zwracał uwagę na rzeczy awangardowe, ale niczego nie wykluczam! Bo i polot, i prawda są dla mnie równie ważne - mówi.

Uczestnicy konkursu oprócz miejsc na podium walczą też o: nagrodę publiczności „Burza Braw”, wręczaną od 2004 roku, Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena oraz wyróżnienia. Zwycięzca wystąpi 15 maja 2022 roku na zakończenie Festiwalu „Nowa Tradycja”.


***

 ***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 11.04.2022

Godzina emisji: 15.15