Wielcy zwycięzcy z Kazimierza: Kapela Kazimierza Marcinka

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 11:00
W audycji zapraszamy na spotkanie z laureatami kazimierskiej Baszty, czyli Kapelą Kazimierza Marcinka.
Audio
  • Spotkanie z Kapelą Kazimierz Marcinka (Dwójka/Źródła)
Kazimierz Marcinek w Kazimierzu Dolnym, 2022 rok.
Kazimierz Marcinek w Kazimierzu Dolnym, 2022 rok.Foto: Kuba Borysiak

Bohaterami piątkowych "Źródeł" byli weterani sceny muzycznej pogranicza Rzeszowskiego, czyli Kapela Kazimierza Marcinka. Tworzą ją trzej uznani tam muzycy: Kazimierz Marcinek grający na skrzypcach,  Wiesław Malec - sekund i Franciszek Materna - basy. Kapela powstała oficjalnie dopiero w 2021 roku, ale muzykanci już od kilu lat grali wspólnie w różnych innych składach, a siły połączyli z inicjatywy dyrektora Domu Kultury w Kolbuszowej. Zależało mu na stworzeniu autentycznej, tradycyjnej kapeli, takiej jeszcze sprzed ery klarnetów. Kapela gra więc repertuar Lasowiaków i Rzeszowiaków, ale prezentują to w unikalnym dla siebie stylu.

- Dzieckiem byłem, jak się zaczęła przygoda ze skrzypcami, z 6 lat miałem - mówił w audycji Kazimierz Marcinek. Do muzyki namówił jego mamę sąsiad, skrzypce kupione były dla drugiego brata, ale młody Kazio mu je podkradał. - Tak sobie piszczałem na samym początku i stopniowo się nauczyłem. Później, jak miałem 14 lat, poszedłem do szkoły muzycznej do Rzeszowa, ale równocześnie grałem na saksofonie na weselach, żeby zarobić parę groszy - mówił. W Kazimierzu był już szósty raz, zwykle z przeglądu wyjeżdża z nagrodą, stąd nie dziwi Baszta dla jego kapeli na 56. OFKiŚL.

Razem z Kazimierzem Marcinkiem rozmawiał z nami sekundujący mu Wiesław Malec, opowiadając, jak to się stało, że panowie połączyli siły. Okazuje się, że całkiem prosto. - Wiadomo, że na tym runku przyjdzie sezon, to jest duży ruch, i są czasem potrzebne zastępstwa. I tak żeśmy zaczęli, razem w takim składzie gramy o roku 2017, z pomysłu dyrektora DK w Kolbuszowej - mówił. On też ma bogate doświadczeni i grania na weselach, i słuchania muzyki popularnej, i miłości do ludowizny. - Folklor zawsze w człowieku tkwił. Pamiętam, że w szkole pani kiedyś mówiła, że Chopin te nastroje i melodie to właśnie czerpał z muzyki ludowej, że muzyka ludowa zawiera w sobie pierwiastki proste, autentyczne, taka dusza polska w tym tkwi.

Poza nagraniami wykonanymi na Festiwalu w Kazimierzu w audycji pojawiły się także nagrania z najnowszej płyty zespołu, która ukazała się w lutym tego roku.

Do tego zapowiedzieliśmy muzycznie dwa festiwale, które odbywać się będą w weekend na północnym-wschodzie Polski: Czeremchę i Podlaską Oktawę Kultur. O drugim wydarzeniu (o zaproszonych gościach, o tym jak wyglądać będzie pierwsza popandemiczna odsłona imprezy i o tytułowych ośmiu mniejszościach Podlasia) opowie dodatkowo jego koordynator - Dariusz Kryszpiniuk. Posłuchamy zespołów, które odwiedzą festiwalowe sceny czyli m.in. Trad!Attack, Dagadana czy Duckshell.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 22.07.2022

Godzina emisji: 15.15