REKLAMA

Gdy zabraknie muzyki. Wspomnienie Stanisława Witkowskiego i Jana Prządki

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 22:00
Do Niebiańskiej Orkiestry w minionym czasie odeszło wielu bliskich nam Artystów. W Zaduszkowej audycji wspomnieliśmy kolejnych z nich, Stanisława Witkowskiego i Jana Prządkę.
Audio
Stanisław Witkowski i Jan Prządka to kolejni artyści, którzy opuścili nas w tym roku.
Stanisław Witkowski i Jan Prządka to kolejni artyści, którzy opuścili nas w tym roku.Foto: Kuba Borysiak, Piotr Dorosz

Najstarszy z braci Witkowskich, założyciel rodzinnej kapeli braci Witkowskich, słynącej w okolicach Łagowa i Opatowa w województwie świętokrzyskim. Stanisław Witkowski był wziętym muzykiem w swoich okolicach. Bywało, że grywał na dwóch weselach tego samego dnia - weselnicy dosłownie wykradali go z konkurencyjnej zabawy.

Stanisław Witkowski to Mistrz, bez którego nie byłoby Tęgich Chłopów ani Taborów Domu Tańca w Sędku. "Kochał muzykę bezwarunkowo — traktował ją jako jedną z najważniejszych składowych tego świata. Lubił ludzi, którzy podzielali ten pogląd. Wychował grono uczniów choć jako nauczyciel był wymagający i nie schlebiał nikomu bez powodu. Natomiast dobrze zagrana muzyka zawsze sprawiała mu radość" - piszą członkowie Tęgich Chłopów o swoim Mistrzu. Artysta zmarł 7 sierpnia 2022.

CZYTAJ: Stanisław Witkowski: Na pasie mnie prowadzili, żebym nie uciekł z wesela

Stanisław Witkowski (1933-2022) Stanisław Witkowski (1933-2022)

Z kolei Jan Prządka, wyśmienity koźlarz ze Zbąszynia, kultywator rodzimej tradycji muzycznej, multiinstrumentalista, pedagog, nauczyciel rzeczy adeptów muzyki regionu kozła.

Jan Sylwester Prządka, koźlarz, skrzypek, klarnecista, związany ze stowarzyszeniem Muzyków Ludowych w Zbąszyniu. Od urodzenia związany z tą miejscowością, Prządka był spadkobiercą tradycji muzycznych swojego ojca – Czesława Prządki oraz nauczycieli: Tomasza Śliwy i Zdzisława Mańczaka. Niestrudzony kultywator dziedzictwa muzycznego regionu kozła z pasją zarażał dzieci i młodzież Zbąszynia i okolic muzyką tradycyjną.

Jan Prządka zainicjował Festiwal Dud Polskich w Zbąszyniu, organizował Biesiady Koźlarskie, jego dumą była Filharmonia Folkloru Polskiego – nowy gmach państwowej szkoły muzycznej w Zbąszyniu.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził:  Kuba Borysiak

Data emisji: 2.11.2022

Godzina emisji: 15.10