REKLAMA

Pekaes do muzyki

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 17:00
W kolejnej audycji Andrzej Bieńkowski proponuje muzyczną podróż po Polsce. W zasadzie każda audycja Autora to swego rodzaju podróż, ale często są to podróże po jednym regionie, lub wręcz od chałupy do chałupy w tej samej wsi. Ta podróż jest zakrojona szerzej. 
Audio
  • Źródła Andrzeja Bieńkowskiego 8.11.2022 (Dwójka/Źródła)
Bracia Kazimierz i Józef Meto, Glina 1980
Bracia Kazimierz i Józef Meto, Glina 1980 Foto: Andrzej Bieńkowski

Odwiedziliśmy różne zakątki Polski, bo też Andrzej Bieńkowski, choć często kojarzony przede wszystkim z Małopolską Północną, podróżował chętnie także w inne regiony. Ciekawym opowieściom towarzyszyła głównie muzyka instrumentalna, bo jak mówi sam Autor, to głównie ona stanowiła przedmiot jego badań i rejestracji. Jednak pieśni w wykonaniu zespołów śpiewaczych także się pojawiły.

A więc Andrzej Bieńkowski wziął nas w podróż po Polsce z czasów, gdy jeździło się jeszcze pekaesami. W tej podróży minęliśmy kilka przystanków, podczas których grali nam:

  • Kapela ze Strachociny z repertuarem biesiadnym sprzed 30 lat
  • Legendarna śpiewaczka kurpiowska Waleria Żarnoch w zachwycających nagraniach, które Andrzej Bieńkowski wykorzystał w ścieżce dźwiękowej do swojego filmu. W nagraniach słyszeliśmy cztery panie, ubrane w starodawny strój kurpiowski, obwieszone koralami z bursztynów wielkości kurzych jajek, trampujące - charakterystycznie podskakują do rytmu śpiewanej pieśni.
  • Przykład muzyki instrumentalnej dał Stanisław Skiba, wspaniały oryginalny skrzypek, akordeonista, trębacz, niezwykła postać. Mieszkał w domku, gdzie nie było ani jednego kąta prostego, wspominał Bieńkowski. Autor zastanawiał się, jak to możliwe, że on w ogóle stoi...


CZYTAJ też:

Stanisław Skiba, muzyk z Rzeczycy

Waleria Żarnochowa bohaterką najnowszej płyty z serii "Muzyka Źródeł"W audycji były też śpiewy - zabrzmiał zespół Szeszupa z miejscowości Rutki Tartak, gdzie mieszkał Franciszek Racis, który założył ten zespół. - Mnie w śpiewie najbardziej podniecały śpiewy grupowe, solowe nie bardzo interesowały, bo nie chciałem wcale docierać do najstarszych zabytków śpiewaczych, ale raczej interesowała mnie współpraca w zbiorowości - wspomniał ten repertuar Andrzej Bieńkowski.

Do tego posłuchaliśmy muzyki z Łowickiego - przepięknej stylowej gry harmonisty Czesława Kocemby, ucznia Konstantego Kędziory, kanonicznego łowickiego muzyka z typowym dla regionu rubato, oraz Mariana Pełki z okolic Szydłowca, harmonisty pedałowego. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 8.11.2022

Godzina emisji: 15.10