Warszawska Orkiestra Sentymentalna gra "Ballady i romanse" Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 16:40
Z okazji 200-lecia wydania "Ballad i romansów" w Roku Romantyzmu Polskiego znana i lubiana Warszawska Orkiestra Sentymentalna stworzyła muzyczne adaptacje wierszy Adama Mickiewicza. W hołdzie polskiemu Wieszczowi usłyszymy wiersze "Świtezianka", "Pani Twardowska", "Lilie" oraz "Świteź".
Audio
  • Warszawska Orkiestra Sentymentalna zaprasza na koncert "Ballady i romanse Mickiewicza" (Dwójka/Źródła)
Na koncert Ballady i romanse Mickiewicza Warszawska Orkiestra Sentymentalna zaprasza 17 listopada.
Na koncert "Ballady i romanse Mickiewicza" Warszawska Orkiestra Sentymentalna zaprasza 17 listopada.Foto: Czarli Bajka

Warszawska Orkiestra Sentymentalna ponownie zawita w Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana po 5 latach. Zespół prezentujący przede wszystkim kompozycje królujące w latach 20. i 30. na parkietach Warszawy zaskoczy słuchaczy premierą swoich nowych kompozycji. Warszawska Orkiestra Sentymentalna przywołuje repertuar przedwojennych kabaretów i muzycznych rewii, sięga po szlagiery kinowe 20-lecia międzywojennego oraz po twórczość najwybitniejszych autorów, kompozytorów i wykonawców tamtych czasów: Adama Astona, Henryka Warsa, Wiery Gran, Mieczysława Fogga i wielu innych. Muzycy są laureatami wyróżnienia na XVIII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku.

OGLĄDAJ KONCERT W STREAMINGU >>> CZWARTEK, 17.11, G. 19.00 <<<

YouTube, RCKL


Zwykle wykonują piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, które nieustannie ich inspirują. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy. Wybierają to co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych. Utwory wykonują zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej. W najnowszym repertuarze sięgają jednak po literaturę i naszego wieszcza, Adama Mickiewicza.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna na Muzycznej Scenie Tradycji w 2015 r.

W Roku Romantyzmu Polskiego muzycy WOS przygotowali interpretacje muzyczne do tekstów Mickiewicza. - Można powiedzieć, że utwory które zwykle gramy lirycznie są spadkobiercami romantyzmu i Mickiewicza. I to prawda, że do Ballad się nie wraca, jak to do lektury, ale powrót do niej jest niesamowity, bardzo wciągający. Porusza pokłady ukrytych na co dzień emocji, a dla mnie to bardzo wyjątkowa sprawa, bo mój tata, gdy byłem dzieckiem, cytował mi mnóstwo rzeczy z tych tekstów, więc wtedy mi się utrwaliły niektóre cytaty, potem je od razu rozpoznawałem i nawet sobie myślałem, jak to zagrać na trąbce - mówił Kazimierz Nitkiewicz.

W trakcie koncertu 17 listopada w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana zespół wykonana najprawdopodobniej cztery utwory. Będą to muzyczne adaptacje: "Świtezi", "Świtezianki", "Pani Twardowskiej" i "Lilii". - Do klasycznych tekstów się rzadko wraca, no bo przecież "wszyscy je znamy", a potem się okazuje, że to wcale nie jest takie oczywiste i odkrywa się w nich nowe i nowe warstwy - powiedział Mateusz Kowalski, który zwykle w zespole gra na perkusjonaliach, ale tym razem zasiądzie też za fortepianem, na którym poprowadzi skomponowaną przez siebie "Panią Twardowską".

Teksty Mickiewicza to inspirująca przygoda, przyznają zgodnie muzycy WOS. - Są zupełnie inne od tego, co zwykle gramy, ale też zupełnie inne jest doświadczenie. Dywagowaliśmy długo, jak dokładnie podejść do nich, w końcu postanowiliśmy zrobić bliskie spotkanie z Adamem Mickiewiczem i zająć się muzycznie wiernym zilustrowaniem tekstu. To bardzo wspaniałe, pouczające doświadczenie - tłumaczyła wokalistka Gabriela Mościcka.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 11.11.2022

Godzina emisji: 15.15