Dźwięki ze szczytów świata

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 16:00
Piątkowe Źródła spędzamy na dużej wysokości zagłębiając się w brzmieniach muzyki obszarów górskich i wyżyn z różnych stron świata.
Audio
Muzycy w Cuzco
Muzycy w CuzcoFoto: Shutterstock

Swoją muzyczną podróż po szczytach zaczęliśmy od nagrania nepalskiego zespołu Sur Sudha. To jedna z najpopularniejszych grup wykonująca muzykę z Himalajów i okolic. Wysłuchana przez nas melodia nawiązywała do tradycji dystryktu Mustang, jeszcze do lat 90. odizolowanego od wpływów turystycznych. Dystrykt położony jest wysoko w górach, jego niektóre obszary są niełatwo dostępne, dlatego też w Mustangu zachowało się sporo tradycji i języków tybetańskich (te używane są do dziś). Sam Mustang do roku 2008 był monarchią, obecnie zniesioną przez Nepal.

Z dystryktu Mustang, nad którym góruje 7. najwyższych szczyt świata, przenosimy się nieco niżej, na południowy-wschód od Nepalu. Trafiamy do Wietnamu, dokładnie do regionu Zomi – transgranicznego obszaru zamieszkałego przez różnorodne mniejszości etniczne. Nierzadko grupy te żyją niejako poza kontrolą państwa. Zomi obejmują: pawie cały obszar Laosu, górskie obszary płd. Chin, Tybet, część Birmy.

Po Azji czas na Amerykę Południową i Andy. U stóp tego pasma usłyszeć można m.in. argentyńską piosenkę karnawałową El Borra Cito. Piosenka jest popularna nie tylko w Argentynie, ale i Chile oraz… w Japonii. W 1984 roku nagrała ją gwiazda muzyki nowofalowej – Jun Togawa. W oryginale słyszymy tekst o karnawałowej radości, u Togawy tekst mówi o smutku rozstania.

Wydanie „Źródeł” „na wysokości”, zwłaszcza z Krzysztofem Dziubą za mikrofonem, dopełniła muzyka spod japońskiego wulkanu Taradake (wyspa Kyushu). Wysłuchaliśmy pieśni „Shintaro san ze wzgórza”.

To nie koniec wysokogórskiej playlisty. Reszta do usłyszenia w audycji!

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 17.02.2023

Godzina: 15.15