Co przyniosła zima?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 16:00
W piątkowym wydaniu magazynu słuchamy tego, co przyniosła zima. W programie płyty ostatnich tygodni i miesięcy autorstwa artystów m.in. z Ghany, Indonezji oraz Indii.
Audio
Albumy wydane zimą 20222023
Albumy wydane zimą 2022/2023Foto: Krzysztof Dziuba

Na początek czekała nas odrobina szaleństwa, muzyczny wulkan, czyli King Ayisoba – ghański wokalista i muzyk grający na kologo, który zachwyca publiczność na całym świecie swoimi energetycznymi występami, a przez niektórych określany jest mianem muzycznego szamana. „Work hard” – najnowsza płyta różnorodny materiał, utwory politycznym, społecznym przesłaniu.

W audycji zabrzmiała i Hajda Banda. Polsko-białoruska grupa wykonuje dawne melodie z Polesia, Podlasia, zachodniej Białorusi. Nazywają się „podlaskim big bandem” ze względu na spory skład (6 osób!) i masywne brzmienie wykraczające poza tradycyjne składy z tamtego regionu. W lutym Hajda Banda, laureaci Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2022, wydali swój debiutancki album „Hajda”.

Z polsko-białorusko-ukraińskiego pogranicza przenieśliśmy się do Indii. W tamtejszym mieście Kochi działa „artysta renesansu” Seljuk Rustum – producent muzyczny, muzyk, malarz. Rustum dał się poznać od strony gry z różnorodnymi artystami jak np.: Otomo Yoshihide, indonezyjskiego duetu SenYawa czy kompozytorki japońskiej Eiko Ishibashi. Jego wydany w lutym album „Cardboard Castles” jest równie barwny jak muzycy, z którymi współpracował Rustum przez kilka lat tworzenia go.

Był i czas na krótki powrót do przeszłości – muzykę łączącą styl zachodniego popu i ulicznej muzyki Djakarty, czyli indonezyjski funk sprzed lat w wydaniu Benyamina S.

Nie zabrakło też albumu „Krajeczka/Краєчка”, płyty, do której wracamy z przyjemnością. Album to symbol polsko-ukraińskiej przyjaźni i wsparcia. Zabrzmiał także utwór z albumu „Żałość” autorstwa Naphty, czyli Pawła Klimczaka, artysty w nieoczywisty sposób łączącego elektronikę i słowiańskie melodie.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 15.15