Fanfary dla Fanfary 2023!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 16:00
Za niecały miesiąc – 11 sierpnia – na Roztoczu rozpocznie się Festiwal Fanfara 2023. To już szósta edycja Fanfary. Tegoroczna w sposób szczególny odwoływać się będzie do wyjątkowej tradycji roztoczańskich orkiestr dętych.
Audio
Fanfara 2023
Fanfara 2023Foto: mat. promocyjne

Jej centralnym punktem będzie wielki konwent istniejących i nieistniejących już wiejskich orkiestr, podczas którego będzie można zatańczyć będzie można do ich muzyki, oddać głos najstarszym muzykantom i powspominać dawne, dobre czasy. O szczegółach roztoczańskiego festiwalu opowiedział w „Źródłach” jeden z organizatorów – Filip Majerowski.

- Oddane głosu starszym pokoleniom pozwoli nam nieco lepiej nakreślić obraz zjawiska, jakim była tradycja orkiestr dętych w regionie, grających po weselach i zabawach jeszcze do późnych lat 90. XX w. Za pomocą tego spotkania chcemy też uruchomić pewne działania społeczne wokół tego ruchu. By raz jeszcze przywołać czasy orkiestrowego prosperity na tych ziemiach – mówił Filip Majerowski.


Festiwal Fanfara, fury Festiwal Fanfara, fury

Przygotowania do wspomnianego konwentu zasadzają się m.in. na badaniach terenowych, które działający wokół Fanfary prowadzą w regionie. Spotykają się z najstarszymi orkiestrantami, zbierają ich wspomnienia, zdjęcia, nagrania.

- Ich fragmenty będą prezentowane na konwencie, który będzie miał formę spotkania-dyskusji wokół historii orkiestr, ale też tanecznego przeglądu. Każda z orkiestr zagra do tańca! Będzie też wiele wydarzeń towarzyszących. Będzie można podejrzeć archiwa – efekty naszej pracy – ale i zostawić swoje wspomnienie i wrażenia – tłumaczył organizator.

Pomysł konwentu ma już kilka lat, jego progres zatrzymała na jakiś czas pandemia. Jego celu Majerowski upatruje we wspólnym spotkaniu orkiestrowej braci. Rzadko kiedy jest szansa, by do niego doszło. A możliwość zejścia się w dużym gronie owocuje uruchomieniem nowych bodźców, pojawieniem się wspomnień, które w innych kontekstach nie mają okazji się ukazać.

- To niepowtarzalne w tym kraju dziedzictwo! Nasz festiwal ma być też inspiracją dla lokalnej społeczności, by lepiej zadbać o zjawisko orkiestr dętych, by przywrócić je do funkcjonowania. Wierzymy, że spotkanie festiwalowe może wskazać młodzieży, że to nie jest relikt przeszłości, ale odwołanie się do tych korzeni to może właśnie przyszłość muzyki dętej.


Festiwal Fanfara, próba orkiestry festiwalowej Festiwal Fanfara, próba orkiestry festiwalowej

Organizatorzy Fanfary, jako Fundacja Piszczałka, od pewnego czasu prowadzą na Roztoczu dwie orkiestry młodzieżowe, przekazując młodemu pokoleniu rodzimy folklor. Ale nie zależy im jedynie na "suchym przekazie". Chcą żywego przepływu dziedzictwa, międzypokoleniowego.   

Oprócz konwentu nie zabraknie śpiewu, muzyki skrzypcowej, fury i różnorodnych warsztatów.

W programie: potańcówki z orkiestrami dętymi i kapelami smyczkowymi, grającymi roztoczański repertuar, Fura – wędrowne granie po wioskach, remizach i malinowych polach, konwent wokół starodawnych orkiestr dętych Roztocza i ich tradycyjnego repertuaru tanecznego, warsztaty i spotkania śpiewacze, otwarte próby orkiestry dętej, wspólne śpiewy na święto Matki Boskiej Zielnej…

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 19.07.2023

Godzina emisji: 15.15