Poranek nad Mississippi

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 21:00
Na rynku ukazała się właśnie płyta „Parchman Prison Prayer: Some Mississippi Sunday Morning”, którą prezentowaliśmy w wakacje w krótkim fragmencie przedpremierowo.
Parchman Prison Prayer: Some Mississippi Sunday Morning
Parchman Prison Prayer: Some Mississippi Sunday MorningFoto: mat. promocyjne

To album o dość zdumiewającej historii. Powstał w więzieniu o zaostrzonym rygorze Parchman w Mississippi, w którym przetrzymywani są ludzie karani za najgorsze zbrodnie. Więzienie powstało w 1901 roku i odznacza się najwyższym współczynnikiem śmiertelności wśród więźniów w całych Stanach Zjednoczonych. Dochodzi w nim podobno do częstych zamieszek.
Jednak to też miejsce o muzycznych tradycjach. W Parchman wyroki odsiadywali znani bluesmani tacy jak Bukka White, Mose Allison, Sun House czy ojciec Elvisa Presleya – Vernon Presley.
Więzienie odwiedził ceniony producent i autor nagrań terenowych Ian Brennan, który na potrzeby nowej płyty nagrał serię gospels i spirituals wykonywanych przez więźniów podczas niedzielnych nabożeństw. Poza tym zdumiewającym dokumentem dźwiękowym w Źródłach posłuchamy także nowej płyty „Lost in Tajikistan” oraz pewnego więziennego nagrania indonezyjskiej grupy Koes Bersaudara.

***

Na audycję Źródła w piątek (22.09) w godz. 15.15-15.50 zaprasza Krzysztof Dziuba.