„Wspólne plony”, wspólna radość

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 16:00
To projekt urzekający świeżością i szczerością wobec zapomnianej dawnej muzyki kujawskiej. „Wspólne plony” – album Marty Rogalskiej i Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej – łączy radość i wspólnotę nierozerwalnie związane z tworzeniem muzyki oraz szacunek do rodzimej tradycji. Z autorką o projekcie rozmawiała Justyna Piernik.
Audio
Dawna kapela kujawska lata 60.-70. XX w.
Dawna kapela kujawska lata 60.-70. XX w. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Toruńska Orkiestra Improwizowana (TOI) powstała w styczniu 2019 roku. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tu do czynienia z materią żywotną, efemeryczną i zmienną – przymiotnik „improwizowana” został użyty z pełnym rozmysłem na określenie grupy „permanentnie formującej się”, a zarazem bytującej w nieustannym poszukiwaniu środków wyrazu i wystarczająco ciekawego języka do komunikacji z odbiorcą piszą o sobie artyści.

Marta Rogalska znana jest m.in. z zespołu Pchełki, w którym eksplorowała szeroko rozumianą muzykę tradycyjną i folk. Po tym, jak stała się członkinią TOI, Rogalska postanowiła stworzyć projekt, który będzie obrazem redefiniowania siebie jako artystki, ale też powrotu do rodzimych, kujawskich, stron.

- Idea orkiestr improwizowanych jest dla mnie, z takiego intelektualnego punktu widzenia, absolutnie fascynująca! – przyznała rozmówczyni Justyny Piernik. – Po pierwsze jest to bardzo społeczna rzecz: każdy, kto chce, może przyjść i może się włączyć w każdym momencie. Ten społeczny i demokratyczny aspekt bardzo mi się podobał. Oraz to, że nigdy nie wiadomo, co z tego wyniknie, tu się niczego nie zakłada.

„Wspólne plony” – projekt Marty Rogalskiej i Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej – włącza jej zainteresowanie muzyką tradycyjną oraz demokratyczny aspekt muzyki i element brzmieniowy orkiestry improwizowanej.

Projekt toruńskich artystów urzeka swoją świeżością i szczerością wobec zapomnianej dawnej muzyki kujawskiej. Artystom chodziło nie tyle o doskonałe odtworzenie tej tradycji, ale o radość i wspólnotę nierozerwalnie związane z tworzeniem muzyki.

- Chciałam tym pokierować w taki sposób, żeby ludzie, którzy ze mną grają, czuli się dobrze oraz żebym ja jako osoba, która to projektuje, poczuła pewne spełnienie – przyznała Rogalska.

Nie bez kozery o projekcie Rogalskiej i TOI wspomina Justyna Piernik – promotorka archiwalnych nagrań Anny Jachniny z Radia PiK, której cenne nagrania prezentuje na antenie Polskiego Radia. To między innymi nagrania Jachniny stały się inspiracją dla „Wspólnych plonów”.

- Mam wielki szacunek do pracy Jachniny. Nie do końca rozumiem, dlaczego wiedza o tym, że Anna Jachnina wykonała taką pracę, nie jest wiedzą powszechną.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 24.11.2023

Godzina emisji: 15.15