(Ko)lekcja wycinanek. Zbiór Karola Tchorka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 16:00
W magazynie „Źródła” Zaprosimy na wystawę w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zatytułowaną „Karol Tchorek – (ko)lekcja wycinanek”. To bogata kolekcja kurpiowskiego rękodzieła, zgromadzona przez Tchorka w latach 30. XX w.
Audio
Izba ze świętym kątem
Izba ze świętym kątemFoto: mat. promocyjne

Na wystawie zaprezentowana została kolekcja wycinanek kurpiowskich zgromadzona przez Tchorka – artystę, marszanda oraz kolekcjonera sztuki i rękodzieła ludowego. Kolekcja zgromadzona została w latach 30. XX w. i prezentuje typ wycinanek wykonywanych wówczas na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej (głównie okolice Myszyńca) oraz Puszczy Białej. Liczy ponad 300 wycinanek i jest największą kolekcją przedwojennych wycinanek kurpiowskich.

O wycinance kurpiowskiej i kolekcji Karola Tchorka opowiadał Robert Dul, etnograf, dzięki któremu bogata kolekcja wycinanek ponownie ujrzała światło dzienne.

- Jeszcze jako student rzeźby pod koniec lat 20. XX w. dorabiał sobie jako współpracownik Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego. Była to ważna przedwojenna instytucja. W 1928 r. otrzymali zadanie, by zebrać kolekcję poświęconą sztuce ludowej na Powszechną Wystawę Krajową w Poznaniu. Tchorek został oddelegowany na Kurpie Zielone – mówił Robert Dul.


- Wycinanka kurpiowska ma dwa zachowane żywe style: kadzidlański i myszyniecki. Myszyniecki charakteryzuje się „geometryczną siatką” – tłumaczył Robert Dul. - Wycinanka kurpiowska ma dwa zachowane żywe style: kadzidlański i myszyniecki. Myszyniecki charakteryzuje się „geometryczną siatką” – tłumaczył Robert Dul.

Ekspozycja kolekcji wycinanek Karola Tchorka była także pierwszą w powojennej Warszawie wystawą artystyczną (otwarto ją 15 sierpnia 1945 roku, przy Marszałkowskiej 63 w Salonie Sztuki Nike). Następnie „Wystawa wycinanek kurpiowskich ze zbiorów przedwojennych Karola Tchorka”… znikła.

Po śmierci kolekcjonera mało kto interesował się zebraną przezeń kolekcją wycinanek. Zbiór udało się odnaleźć w 2020 roku.

- Pamiętam jak profesor Jackowski czy Olędzki mówił o tym, że kolekcja wycinanek zapewne spłonęła wraz z innymi rzeczami Karola Tchorka na Powiślu – wspominał etnograf. – Z panią Marią Samsel przygotowywaliśmy dużą wystawę o wycinance kurpiowskiej, która została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Katalog do niej tłumaczyła moja dobra znajoma. „Wiesz, koleżanka moja mówi, że ma taką walizeczkę, w której są wycinanki”, powiedziała. „To ja chcę zobaczyć!”, mówię. Tak trafiliśmy do Kathy Benthall Tchorek. Synowej Karola Tchorka. Kolekcja ponad 300 wycinanek przez kilkadziesiąt lat przeleżała w małej drewnianej walizeczce, gdzieś na dnie szafy!

Kolekcja Karola Tchorka Kolekcja Karola Tchorka

Wyjątkowa wartość kolekcji wycinanek kurpiowskich ze zbiorów Tchorka wynika z kilku powodów: samego kolekcjonera, który miał wielki szacunek dla sztuki ludowej, faktu, że jest to zbiór wycinanek przedwojennych oraz regionu, ż którego pochodzi. Wycinanki są z okolic Myszyńca, w tzw. stylu myszynieckim, którym dziś „strzyże wycinanki” tylko jeden twórca.

Karol Tchorek (1904–1985) znany warszawski rzeźbiarz, marszand i kolekcjoner.

 Kadzidlo, pow. Ostoleka wnętrze izby Spoldzielni Kurpianka Kadzidlo, pow. Ostołęka wnętrze izby Spółdzielni Kurpianka

okresie Adwentu przypomnieliśmy także opowieść śp. Zofii Warych o tym, jak ten czas spędzano na Kurpiach.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 14.12.2023

Godzina emisji: 15.15