Gamelanowe Mistrzostwa Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2024 09:00
Piłkarskie emocje związane z Euro zostawiamy na bok, bo oto przed nami pojedynek europejskich zespołów gamelanowych. W magazynie Źródła posłuchamy grup z Irlandii, Holandii, Francji i Polski wykonujących tradycyjną i dworską muzykę z Jawy.
Nist Nah.
Nist Nah.Foto: mat. pras.

A to wszystko w związku ze zbliżającym się koncertem Ensemble Nist-Nah w Muzeum Azji i Pacyfiku, na który Państwa zaprosimy. Uwaga! Mamy do rozdania zaproszenia!

Ensemble Nist-Nah powstał w 2019 roku jako hybrydowy zespół łączący instrumentarium perkusyjne z gamelanem, prowadzony przez australijskiego perkusistę mieszkającego w Nantes – Willa Guthriego. Twórczość grupy inspirowana jest różnymi tradycjami muzycznymi Indonezji i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, jednak daleka jest ona od suchego akademickiego dyskursu czy egzotyzowania, a zamiast tego skupia się na aspekcie sonorystycznym i dźwiękowo-rytmicznych interakcjach. Muzyka zespołu jest wynikiem doświadczeń wyniesionych przez Guthriego z jego podróży po Indonezji i fascynacji różnymi formami muzyki gamelanowej – od okazałego i zawieszonego w bezczasowości jawajskiego, dworskiego gamelanu Sekaten, poprzez transowy Jathilan, aż po eksperymentalną twórczość współczesnego balijskiego kompozytora Dewa Alit i jego gamelanu Salukat. Jednocześnie odwołuje się także do utworów perkusyjnych Roscoe Mitchella, wielokierunkowych improwizacji Henry’ego Threadgilla czy międzykulturowych poszukiwań takich twórców jak Trevor Watts, Michael Ranta czy Mike Cooper (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie].

***

Na audycję Źródła w piątek (5.07) w godz. 15.15-15.50 zaprasza Krzysztof Dziuba.