19 czerwca internetową premierę miał wyjątkowy film, teledysk i projekt muzyczny w jednym. „CIEBIE BOGA WYSŁAWIAMY – jednym góralskim sercem i głosem na Tysiąclecie Królestwa Polskiego” to spektakularna i pełna piękna aranżacja klasycznego utworu sakralnego, do której powstał równie zjawiskowy obraz, dokumentujący górali wszystkich dwunastu denominacji. Produkcja została zrealizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Pomysłodawcą projektu, reżyserem, scenarzystą i kierownikiem produkcji jest o. Mariusz Wójtowicz, karmelita bosy z klasztoru w Zawoi pod Babią Górą. Zakonnik jest nie tylko duszpasterzem i rekolekcjonistą, ale także dość dobrze znanym twórcą internetowym. Piotr Kotas - Kompozytor muzyki współczesnej, teatralnej, filmowej oraz rozrywkowej. Pianista, dyrygent, aranżer. Absolwent AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Członek zespołu Chwila Nieuwagi.
W 2022 otrzymał I nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Henryka Mikołaja Góreckiego w 2019 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W 2018 Człowiek Roku miasta Rybnika w kategorii kultura. Założyciel i kierownik Nocnej Orkiestry Eksperymentalnej. Twórca i organizator wielu wielkoformatowych wydarzeń muzycznych. m. in. Kielich Przymierza, Space Night Show, Power of Rybnik, Rybnickie Betlejem-Śląsko Wilijo, Symfonia Miejska – Antoni Światło Zagubionych, Musical Jak Ogień Opera Margaret, Tego Betlejem nie ma na mapach. Autor muzyki do spektaklu „Drach” w reż. Roberta Talarczyka będącego adaptacją powieści Szczepana Twardocha. Autor muzyki do filmu „Larp” w reż. Kordiana Kądzieli. Z pasji budowlaniec, majsterkowicz, szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci.
„To był splot trzech równoległych, dotąd istniejących przestrzeni, które nagle się spotkały” – przyznaje o. Mariusz Wójtowicz. „Po pierwsze, zawsze chciałem ożywić jakiś dobrze znany utwór. Pieśń „Ciebie Boga wysławiamy (Te Deum)” wybrałem trochę za namową internautów. Po drugie, zawsze marzyłem o jakimś utworze, który mógłbym opublikować na kanale i stronie „Mistyka codzienności”, a który byłby też utworem symfonicznym. Wreszcie, po trzecie, odkąd zamieszkałem w klasztorze w Zawoi, marzyłem – a sam mam korzenie podhalańsko – pienińskie – żeby oprócz dotychczasowych dwóch, czy trzech grup góralskich, zaangażować w jakiś projekt także dziewięć pozostałych.”
I tak w całym przedsięwzięciu – w nagraniu utworu, a potem filmu – udział wzięli górale podhalańscy, orawscy, spiscy, pienińscy, gorczańscy, babiogórscy, łąccy, nadpopradzcy, zagórzańscy, kliszczaccy, żywieccy i śląscy – łącznie w liczbie ponad 260 osób! W samo nagranie warstwy wokalnej utworu zaangażowanych było 130 mężczyzn, górali z Małopolski i Śląska, na co dzień prezentujących swoje talenty w lokalnych kapelach, zespołach, chórach. Jednym z nich był Przemysław Żurek, znany dudziarz, wieloletni członek Zespół Juzyna z Zawoi. Przyznaje, że to nie pierwszy klip, jaki realizował z o. Mariuszem, a sama idea ma też związek z innym przedsięwzięciem zakonnika, który mocno zabiega o aktywizację góralskich środowisk twórczych z Zawoi i okolic.
Obraz miał też swoją premiera na dużym ekranie 22 czerwca w Zawoi u Karmelitów Bosych na Zakamieniu. Film zobaczyli mieszkańcy, przyjezdni, a także przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, w tym Wojciech Pałka, sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Dawid Gleń, dyrektor departamentu Promocji i Marki Urzędu Marszałkowskiego, Arkadiusz Wrzoszczyk, dyrektor Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego, Józef Bałos, starosta Powiatu Suskiego i Michał Łukasik, wójt Gminy Zawoja. Patronatem Honorowym objął wydarzenie Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego.
***
Na audycję Źródła w poniedziałek (14.07) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Patrycja Zisch.