Harmonista z Brańska

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 12:00
Początkowo grał na ręcznej harmonii trzyrzędowej. Gdy ramię odmówiło posłuszeństwa, przerzucił się na pedałówkę. Tadeusz Wasilewski z Podlasia.
Audio

Tadeusz Wasilewski harmonią pedałową zajął się po wypadku, w którym ucierpiało jego ramię – harmonia trzyrzędowa ręczna stała się dla muzyka niedostępna. W harmonii pedałowej powietrze pompuje się nogami, ręce nie są więc obciążone.

Tadeusz Wasilewski kontynuuje rodzinną tradycję:

- Te polki i oberki to są melodie mojego taty z pięćdziesiątych lat. I ja staram się ten styl muzyki nasladować po ojcu, żeby to nie zaginęło. Dziadek był wirtuoz na skrzypcach, Plichta Józef, ojciec mojej mamy. I tak to się ciągnie, z jednego na drugiego. To folklor Podlaski, nadbużański, wesoły. Wolno się nie gra…

Taduesz Wasilewski był także wziętym muzykiem weselnym: mieszkając na Podlasiu grywał nawet pod Skierniewicami. W rozmowie z Kubą Borysiakiem opowiadało swoich ulubionych utworach… francuskich, o tym, jak ćwiczy i o swoich przygodach nie tylko muzycznych.Czytaj także

Harmonia polska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 11:28
W latach 30. XX wieku Polska stała się głównym producentem i eksporterem harmonii. Powstał nowy typ instrumentu - trzyrzędowa harmonia polska - a wraz z nim obszerny nowy repertuar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska harmonią stoi

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 11:28
W latach 30. XX wieku Polska stała się głównym producentem i eksporterem harmonii. Wówczas na wiejskich weselach zagościły m.in. amerykańskie fokstroty.
rozwiń zwiń