X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Polska harmonią stoi

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 11:28
W latach 30. XX wieku Polska stała się głównym producentem i eksporterem harmonii. Wówczas na wiejskich weselach zagościły m.in. amerykańskie fokstroty.
Audio
  • Pierwsza część opowieści Andrzeja Bieńkowskiego o harmonii
  • Opowieść Andrzeja Bieńkowskiego o harmonii - część druga

Etnografowie wylali morze łez nad zmianami, jakie zaszły pod wpływem nowego instrumentu - harmonii - w muzyce ludowej. Znikło bogactwo melodyczne, uproszczona została rytmika, w zapomnienie odeszło rubato, czyli improwizacyjne rozchwianie tempa. Zarówno śpiewacy jak i skrzypkowie dostosowali swoje wykonastwo do nowego instrumentu.

Andrzej Bieńkowski - wybitny badacz i kolekcjoner folkloru - przekonyweał jednak w "Źródłach" Anny Szewczuk, że w zamian powstały nowe, niezwykle interesujące zjawiska w życiu muzycznym wsi. To za sprawą harmonii powstały kapele w Polsce centralnej - wcześniej byli tylko skrzypkowie, a bas i bębenek obsadzone były przez gości weselnych. Harmoniści opanowali też czytanie nut i w rezultacie bardzo szybko powstał ogromny nowy repertuar z pogranicza kultury wiejskiej i miejskiej. Na wiejskich weselach zagościły m.in. amerykańskie fokstroty. Rozwój harmonii w latach trzydziestych XX w. był tak intensywny, że polskie warsztaty zyskały światową renomę: nasze instrumenty były eskportowane do Stanów Zjednoczonych.

O tym fenomenie opowiada najnowsza książka (oraz płyta) Andrzeja Bieńkowskiego z serii "Muzyka odnaleziona" - "Mistrzowie harmonii. Triumf i porażka".


Aby wysłuchać  opowieści Andrzeja Bieńkowskiego o fascynującym świecie polskiej harmonii, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: POLSKA Stany Zjednoczone
Czytaj także

Źródła: 1000 kilometrów muzyki Warszawa-Kijów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 21:10
16 listopada 2010, godz. 12:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jadąc przez Roztocze" - nagrania terenowe Andrzeja Bieńkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 12:36
Jeden z bohaterów płyty Leon Krzos opowiada m.in. o tym dlaczego nie wolno grać z nut i co to są podróżniaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folklor zza "zielonej granicy"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 19:39
Andrzej Bieńkowski opowiada Annie Szewczuk o swoich etnograficznych badaniach na Ukrainie i Białorusi
rozwiń zwiń