X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Orzeł z Kościeliska

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 17:11
Tadeusz Bukowski-Groska, góral i kamieniarz z Kościeliska, mieszkający w Chicago. Autor " Słownika gwary Skalnego Podhala górali z Kościyliska" (Nowy Targ 2008). Przede wszystkim jednak jest wielkiej klasy tancerzem – jego umiejetności zyskały mu przydomek "Orła".
Audio

- Przy tych owcach się różne rzecy robiło. Na wiesnę robiło się fujarki z olsyny. Jak olsyna puściła miozgę, to mozno było ten kij ze środka wyciągnąć, a skorupa została - wyjaśniał Tadeusz Bukowski-Groska. - I to wtenczas się wycinało nozem i robiło taką fujarkę prostą, bez dziurek. To się piscało, a jak się już nie piscało to się zaś spiewało. W lesie po potoku głos leciał daleko, fajnie… I dlatego śpiew góralski wydaje mi się taki głośny i mocny, że ten, co śpiewa musi ten śpiew słyszeć. I ucho się przy tym wyrabiało.

Dawniej taniec góralski był pełen kodów i znaczeń, odgrywał ważną rolę w zalotach.

- Chłopok z dziewcyną jak tańcom, a siedzi się z boku to mozna cytać tak, jakby cytoł i ksiązkę, jak się cłowiek zna. Casem te 10-15 minut tańca juz decydowało o małzeństwie. Chłopok już musiołpoznać cy jest baba energicno, cy jest zgrabno. Wsystkie te cechy musiała poznać dziewcyna w chłopoku i chłopok w dziewcynie.

Maria Baliszewska nagrała rozmowę z Tadeuszem Bukowskim-Groską w Kościelisku w roku 1982. Obecnie artysta mieszka w Chicago i jest aktywny w srodowisku polonijnym; za tę działalność w 2003 roku otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Tadeusz Bukowski-Groska opowiadał o początkach swojej rpzygod z tańcem, o swoich mistrzach a także o niektórych choćby znakach przekazywanych w tańcu - zwłaszcza w tańcu pary chłopaka i dziewczyny.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

17. Żywy Skansen w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 15:00
Od 17 lat toruński skansen cyklicznie "ożywa" dzięki licznym atrakcjom związanym z tematem wiodącym w danym roku. Tym razem, z okazji Międzynarodowego Roku Lasów program imprezy zdominowała tematyka leśna.
rozwiń zwiń