Fado - dziedzictwo ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 19:09
Tradycyjna pieśń fado, jako „miejska, popularna pieśń portugalska”, została jednogłośnie uznana przez komitet ekspertów UNESCO za istotny element dziedzictwa ludzkości i wpisana na prestiżową Listę Dziedzictwa Niematerialnego.

Jest to pierwszy element portugalskiej kultury, który znalazł się na tej liście. Fado - tradycyjna pieśń o tęsknocie, będąca istotnym elementem portugalskiej tożsamości, została uznana za ważnym element dziedzictwa całej ludzkości.

W Magazynie "Źródła" zapraszam do słuchania współczesnych wykonawców fado oraz na spotkanie z Aną Mourą, która opowie m.in. o swojej fascynacji Amalią Rodrigues , o domach fado i o muzyce, która jest w duszy Portugalczyków. Każda kultury, każdy naród ma swoją tożsamości, i wyraża ją poprzez muzykę. I ta melancholia, ten smutek - fado -  jest tak trudny do wyrażenia przez innych.

 

Zapraszam - Anna Szewczuk

15 grudnia (czwartek), godz. 12:00

Zobacz więcej na temat: Amalia Rodrigues UNESCO
Czytaj także

Rekordziści list ze świata

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 12:34
Najdłużej na liście, najwięcej sprzedanych płyt, największy dorobek. Będą powroty i debiuty, ale też pożegnanie. Od 14 zaprasza Katarzyna Borowiecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melancholijne fado źródłem wielkiej radości

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 20:10
Portugalskie fado zostało uznane za niematerialne dziedzictwo ludzkości. W ojczyźnie tej muzyki decyzja o wpisaniu gatunku na prestiżową listę UNESCO wywołało ogromną radość.
rozwiń zwiń