X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ród Gaców - tak się grywało na weselach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 17:53
Andrzej Bieńkowski, miłośnik muzyków ludowych przyniósł do studia nagrania legendarnych starszych panów z Przystałowic Małych. Usłyszymy autentyczne nagrania wykonane podczas zabaw weselnych. Urok autentyku i... najnowszej techniki obróbki dźwięku!
Audio
  • Andrzej Bieńkowski o kapeli Gaców i nowej płycie
Jan Gaca gra podczas festiwalu Nowa Tradycja 2008
Jan Gaca gra podczas festiwalu "Nowa Tradycja" 2008Foto: Wojciech Adam Jurzyk/PR

Piotr, Jan, Władysław, Stanisław i Stefan Gacowie - legendarni muzycy z Radomskiego są bohaterami najnowszej pozycji wydanej w serii "Muzyka Odnaleziona".

- Pierwszy raz usłyszałem ich jak grają w Radiu Kielce w 70. latach – mówił Andrzej Bieńkowski. – Ale to było jeszcze daleko do tego, żeby ich poznać. Dopiero w 1980 roku pojechałem tam i zacząłem ich szukać. Już się poprzeprowadzali do innych wsi, pożenili, pozmieniali skład kapeli…

W owym czasie rządzili harmoniści – to oni dobierali sobie skrzypków. Ale też harmoniści cenili dobrych skrzypków, potrafiących pójść za muzyką, ozdabiać, dostosować się do tonacji harmonii. Takim skrzypkiem był Piotr Gaca, nestor rodu (ur. 1927). Jego syn Stanisław to świetny harmonista.

O rodzie Gaców i nowej płycie z serii "Muzyka Odnaleziona" – 3xGace – opowiadał w audycji Anny Szewczuk Andrzej Bieńkowski. Zapraszamy do wysłuchania dźwięku - między innymi można usłyszeć unikalne nagranie: autentyczne granie na weselu zarejestrowane w latach 70.

(Nagrania dzięki uprzejmości Andrzeja Bieńkowskiego).

***

Muzyka Odnaleziona zaprasza w weekend 28-30.09.2012 r. do Gałek Rusinowskich, Przystałowic, Rusinowa oraz na najbardziej tradycyjny odpust w Poświętnem.

Atrakcje:

- wernisaż wystawy fotograficznej TAK BYŁO

- muzyka Rodu Gaców

- film z archiwum Andrzeja Bieńkowskiego pt. MUZYKANCI GACE.

Jednocześnie odbędą się premiera i prezentacje nowego wydawnictwa Muzyki Odnalezionej - książki 3xGACE (z dołączonymi dwiema płytami: Mistrzów – muzyków Rodu Gaców i ich Uczniów). 3xGACE to książeczka ze zdjęciami (z Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona oraz Piotra Baczewskiego) i dwie płyty CD o jednej z najświetniejszych kapel rodzinnych z Radomskiego – kapeli Gaców – oraz o ich młodych uczniach. Założycielem kapeli w końcu lat 40. XX wieku był Piotr Gaca, grali też: Jan, Władysław, Stanisław i Stefan. Ich nagrania znajdują się na pierwszej płycie. Na drugą trafiły nagrania ich uczniów - wśród nich znajdują się m.in. Marcin Drabik, Mateusz Niwiński, Kapela Braci Zawiejoków, Janusz Prusinowski, Ewa Grochowska, Kapela Zdrowie Pięknych Pań i Kapela Katarzynki. Teksty do książki napisali Andrzej Bieńkowski, Janusz Prusinowski i Maciej Żurek.

Zobacz więcej na temat: Kielce mali Radomskie
Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2013-11-10 02:20 Zgłoś
Jestem zakochany w takiej muzyce. Tu brzmi prawdziwa Polska, taka stąd, z tej ziemi.

Czytaj także

Mazurki królują na parkietach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 12:00
Nie dancehall, nie electro, lecz stare dobre mazurki stać się mogą najmodniejszymi tanecznymi gatunkami najbliższych sezonów.
rozwiń zwiń