X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Mazurki królują na parkietach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 12:00
Nie dancehall, nie electro, lecz stare dobre mazurki stać się mogą najmodniejszymi tanecznymi gatunkami najbliższych sezonów.
Audio
  • Rozmowa Piotra Kędziorak z "mazurkowymi trendsetterami"

Taneczna forma muzyczna często utożsamiana z oberkiem - oto krótka encyklopedyczna defnicja mazurka. Ale ów tradycyjny taniec właśnie przestaje być wyłącznie częścią kulturowego dziedzictwa i  staje się na nowo żywym, masowo praktykowanym gatunkiem.

- Po latach organizowania ludowych imprez w Warszawie zauważamy, że coraz częściej cała sala, kilkadziesiąt par tańczy - mówią w dwójkowych "Źródłach" Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski, organizatorzy Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata". Impreza debiutowała w zeszłym roku, budząc ogromny entuzjazm młodej stołecznej publiczności.

- Byliśmy podekscytowani, gdy największą gwiazdą naszego festiwalu okazał się Jan Gaca. Autentycznego wiejskiego muzyka witały owacją na stojąco setki młodych ludzi - wspominają "mazurkowi trendsetterzy". Ale do tradycyjnego polskiego tańca przygrywały w zeszłym roku także kapele ze Szwecji, Bretonii, a nawet Wysp Zielonego Przylądka. Wygląda na to, że mazurkowa moda zatacza coraz szersze kręgi.

Zresztą także "Wszystkie Mazurki Świata" rozwijają skrzydła. Właśnie uruchomione zostało youtube'owe archiwum zeszłorocznej imprezy. Ich druga edycja, która rozpocznie się w Poniedziałek Wielkanocny, rozbudowana zostanie o konkurs muzyczny "Stara Tradycja". Tytułem nawiązuje on do słynnego festiwalu Polskiego Radia, jednak za cel stawia sobie promocję artystów, którzy z jednej strony nie mieszczą się w ramach dotryny "autentycznego folkloru", z drugiej zaś - dalecy są od wszystkożernego eklektyzmu world music.

Co ciekawe, jury konkursu zdominują mistrzowie tradycyjnego stylu z różnych regionów Polski. - Przez stulecia to mistrz decydował, kto gra dobrze. Chcemy wrócić do tej tradycji - deklarują Prusinowski i Piszczatkowski. - Trzeba pamiętać, że umiejętność pociągnięcia tanecznej imprezy przez pół godziny czy czterdfzieści pięć minut to bardzo trudna, a dziś już zapomniana sztuka.

 

Aby posłuchać rozmowy Piotra Kędziorka z "mazurkowymi trendsetterami" wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Wszystkie Mazurki Świata

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 16:43
Muzyka i taniec mogą wyrazić więcej niż słowo. Jesień sprzyja spotkaniom. Spotkajmy się więc przy mazurkach - polskich, szwedzkich i... händlowskich.
rozwiń zwiń