X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzykanci przypominają dźwięki wesel sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 14:36
Bracia Tarnowscy w całej swojej karierze zagrali na ponad 500 weselach. Pochodzą z bardzo muzykalnej rodziny – dźwięki otaczały ich od zawsze.- Myśmy się sami nauczyli. Nasz tatuś jak pracował to cały czas śpiewał i te dźwięki są, bo je do dziś gramy – mówią.
Audio
  • Rozmowa z Braćmi Tarnowskimi (Źródła/ Dwójka)
Kapela Braci Tarnowskich
Kapela Braci TarnowskichFoto: YouTube/RazemDlaRadomki

Stanisław, Adam oraz Krzysztof Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych, która na koncie ma kilka setek wesel i niezliczoną ilość koncertów na przeglądach poświęconych muzyce ludowej. Określani mianem mistrzów teatru weselnego - zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed wielu lat.
Kapele tworzą bracia Adam (skrzypce) ur. 15.01.1945 r., Stanisław (harmonia) ur. 8.06.1940 r. oraz syn Stanisława (bęben). To w Domaniowie w gminie Przytyk zaczęła się ich przygoda z muzyką. Cała rodzina - zarówno ze strony ojca jak i matki była muzykalna, więc nie może dziwić nas fakt, że bracia od najmłodszych lat wychowywani przy dźwiękach muzyki, zafascynowali się nią. - Wszyscy byliśmy samoukami, początkowo rodzina niechętnie podchodziła do naszej pasji, twierdząc że bycie muzykiem to niewdzięczny zawód. Babcia modliła się, aby jej wnuczkowie nie zostali muzykami, bo "muzykanty to pijaki", a wuj muzyk nie chciał nas uczyć grać, mówiąc że jest to "dziadowski chleb" - opowiada Adam Tarnowski.


Bracia dość wcześnie zaczęli grywać na weselach, bo już w wieku 13-14 lat. W 1968 roku postanowili zagrać razem jako rodzinna Kapela Braci Tarnowskich. Grywali głównie po weselach, rzadziej na zabawach. W ich repertuarze znajdziemy mazurki, oberki, rumbę, fokstrota, polkę, czy tango. W 1990 roku kapela zakończyła granie po weselach. Pojawiły się instrumenty elektroniczne i wyparły muzykę ludową, która stawała się coraz bardziej zapominana.

Audycji Źródła można słuchać we wtorek po 12.

sm

Zobacz więcej na temat: Dwójka mazurek MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poszukiwacze Zaginionego Rulonu zatriumfowali

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 09:30
Zespół Poszukiwacze Zaginionego Rulonu zdobył Grand Prix XV festiwalu muzyki folkowej Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazurek - polska melodia, którą grają na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 08:39
Taneczna forma muzyczna często utożsamiana z oberkiem, obecna jest do dziś w tradycji wiejskiej. Albo - stylizowana forma muzyczna oparta na jednym z trzech tańców: mazurze, oberku lub kujawiaku. Mowa o polskim mazurku.
rozwiń zwiń