Muzykanci przypominają dźwięki wesel sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 14:36
Bracia Tarnowscy w całej swojej karierze zagrali na ponad 500 weselach. Pochodzą z bardzo muzykalnej rodziny – dźwięki otaczały ich od zawsze.- Myśmy się sami nauczyli. Nasz tatuś jak pracował to cały czas śpiewał i te dźwięki są, bo je do dziś gramy – mówią.
Audio
  • Rozmowa z Braćmi Tarnowskimi (Źródła/ Dwójka)
Kapela Braci Tarnowskich
Kapela Braci TarnowskichFoto: YouTube/RazemDlaRadomki

Stanisław, Adam oraz Krzysztof Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych, która na koncie ma kilka setek wesel i niezliczoną ilość koncertów na przeglądach poświęconych muzyce ludowej. Określani mianem mistrzów teatru weselnego - zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed wielu lat.
Kapele tworzą bracia Adam (skrzypce) ur. 15.01.1945 r., Stanisław (harmonia) ur. 8.06.1940 r. oraz syn Stanisława (bęben). To w Domaniowie w gminie Przytyk zaczęła się ich przygoda z muzyką. Cała rodzina - zarówno ze strony ojca jak i matki była muzykalna, więc nie może dziwić nas fakt, że bracia od najmłodszych lat wychowywani przy dźwiękach muzyki, zafascynowali się nią. - Wszyscy byliśmy samoukami, początkowo rodzina niechętnie podchodziła do naszej pasji, twierdząc że bycie muzykiem to niewdzięczny zawód. Babcia modliła się, aby jej wnuczkowie nie zostali muzykami, bo "muzykanty to pijaki", a wuj muzyk nie chciał nas uczyć grać, mówiąc że jest to "dziadowski chleb" - opowiada Adam Tarnowski.


Bracia dość wcześnie zaczęli grywać na weselach, bo już w wieku 13-14 lat. W 1968 roku postanowili zagrać razem jako rodzinna Kapela Braci Tarnowskich. Grywali głównie po weselach, rzadziej na zabawach. W ich repertuarze znajdziemy mazurki, oberki, rumbę, fokstrota, polkę, czy tango. W 1990 roku kapela zakończyła granie po weselach. Pojawiły się instrumenty elektroniczne i wyparły muzykę ludową, która stawała się coraz bardziej zapominana.

Audycji Źródła można słuchać we wtorek po 12.

sm

Zobacz więcej na temat: Dwójka mazurek MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poszukiwacze Zaginionego Rulonu zatriumfowali

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 09:30
Zespół Poszukiwacze Zaginionego Rulonu zdobył Grand Prix XV festiwalu muzyki folkowej Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazurek - polska melodia, którą grają na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 08:39
Taneczna forma muzyczna często utożsamiana z oberkiem, obecna jest do dziś w tradycji wiejskiej. Albo - stylizowana forma muzyczna oparta na jednym z trzech tańców: mazurze, oberku lub kujawiaku. Mowa o polskim mazurku.
rozwiń zwiń