Bubliczki chcą wyjść z folkowego poletka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 20:00
- Chcemy, żeby nie tylko nasza twórczość, ale w ogóle muzyka folkowa dotarła do szerszego grona odbiorców - mówili w Dwójce członkowie zespołu Bubliczki, którzy wydali właśnie swój drugi album "Trubalkan".
Audio
  • Członkowie zespołu Bubliczki opowiadają o swojej najnowszej płycie "Trubalkan" (Źródła/Dwójka)
Zespół Bubliczki
Zespół BubliczkiFoto: materiały prasowe

- Próbujemy się przebić nie tyle do mainstreamu, co do świadomości ludzi, którzy nie słuchają takiej muzyki, a mogliby po nią sięgnąć za pośrednictwem naszej twórczości - mówili muzycy. - Chodzi nam o to, żeby wyjść z tego hermetycznego poletka folkowego, takiej totalnej niszy. Dlatego podejmujemy razem z wytwórnią różnorodne działania promocyjne, produkujemy teledyski i gościmy w telewizji, choć niektórzy mają nam to za złe - dodali.

Zespół Bubliczki nawiązał współpracę ze szczecińską wytwórnią Dobrze Wiesz. - Co ciekawe, to wydawnictwo hip-hopowe, a więc zupełnie z innej bajki - mówili członkowie grupy. - Mimo obaw wielu fanów mamy jednak całkowitą wolność twórczą i artystyczną - zapewnili. Uważają zresztą, że między ich pierwszą płytą "Opaa!" a albumem "Trubalkan" w ich twórczości dokonał się kolosalny postęp. - Jest to o wiele dojrzalsze dzieło, jeśli chodzi o aranżacje, melodie i teksty - powiedzieli.

Oprócz jednego utworu w języku polskim wszystkie piosenki na krążku śpiewane są po kaszubsku. Z tłumaczeniami tych tekstów można zapoznać się w dołączonej do płyty książeczce. - Naszym zdaniem folklor nie jest czymś, co odnosi się wyłącznie do przeszłości. On nadal trwa, ewoluuje, potrzebuje więc nowych tekstów autorskich, a nie tylko tradycyjnych pieśni ludowych - mówili muzycy.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Piotra Kędziorka z trzema członkami siedmioosobowego zespołu Bubliczki: Mateuszem Czarnowskim, Krzysztofem Kowalczykiem i Arkadiuszem Głogowskim.

Zobacz więcej na temat: folk Kaszuby
Czytaj także

Prusinowski swata mazurki z wielką poezją

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 14:31
- Jedną z moich idée fixe jest dorabianie tekstów do ludowych melodii, których dawne słowa się zagubiły - mówił w Dwójce Janusz Prusinowski. Pieśniarz w "Źródłach" opowiadał o swojej najnowszej płycie p.t. "Po kolana w niebie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwadrat, trójkąt, kółko i romb - tajemnica Sacred Harp

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 12:10
– Jako dziecko byłem zmuszany do śpiewu. No cóż, moja rodzina śpiewa od sześciu pokoleń. Przy Sacred Harp trzymają mnie przyjaźnie oraz muzyka – tak o spotkaniu z tym śpiewem opowiadał Richard Ivey, uczestnik II Zjazdu Sacred Harp w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bubliczki "Trubalkan"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 18:57
24 września na półki sklepowe trafiła płyta "Trubalkan" szalonego zespołu Bubliczki, siedmioosobowej grupy hulaszczo-muzycznej, półfinalisty tegorocznej edycji programu Must Be The Music.
rozwiń zwiń