Prusinowski: zaczęliśmy cenić nowych Kolbergów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 15:00
O plonach Roku Kolberga (2014) rozmawialiśmy z Januszem Prusinowskim, zasłużonym promotorem i interpretatorem muzyki tradycyjnej.
Audio
  • Rozmowa z Januszem Prusinowskim (Źródła/Dwójka)
Janusz Prusinowski to między innymi prezes Forum Muzyki Tradycyjnej oraz szef Prusinowski Kompania
Janusz Prusinowski to między innymi prezes Forum Muzyki Tradycyjnej oraz szef Prusinowski KompaniaFoto: PAP/Adam Warżawa

- Do wielu ludzi dotarło, że istnieje żywa tradycja, że tradycji nie musimy oglądać za szybą w muzeum, lecz możemy ją sami praktykować - stwierdził nasz gość. Janusz Prusinowski opowiedział też o autorskiej inicjatywie, jaką jest Akademia Kolbergowska. - Często na wsiach pojawiają się młodzi badacze, robią nagrania i zdjęcia, a następnie bez słowa znikają. Ale co ma z tego wieś? - spytał retorycznie. - My staramy się przywrócić muzyce jej funkcje: taneczną grać do tańca, kolędy śpiewać w Boże Narodzenie, a kołomyjki wykonywać na Wielkanoc. Tradycja przetrwa, jeśli będzie potrzebna - podkreślił.

Janusz Prusinowski wyjaśnił też, w czym oberek czy dzika polka są lepsze od zumby.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Maria Baliszewska

Gość: Janusz Prusinowski (promotor i interpretator muzyki tradycjnej)

Data emisji: 29.09.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/bch

Czytaj także

Oskar Kolberg. Kronikarz polskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 05:35
Poznaj sylwetkę człowieka, który całe życie poświęcił badaniom polskiego folkloru. Rodzimą kulturę ludową zawarł w monumentalnym dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zanurzając się w świat Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 16:00
- Z melodiami ludowymi jest tak, że jak się z nimi fajnie pogada, to można z nich wyciągnąć coś więcej - mówiła w Dwójce Marta Sołek z duetu InFidelis.
rozwiń zwiń