REKLAMA

Zofia Sulikowska o śpiewaniu i leczeniu strachu woskiem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 16:07
- Jak jest mocno dziecko przestraszone, to ten wosk bardzo trzeszczy. Wszystko tam się wykaże, czego się przestraszyło, czy konia, czy psa, czy głosu - opowiadała w Dwójce jedna z najwybitniejszych śpiewaczek Lubelszczyzny.
Audio
  • Zofia Sulikowska o śpiewaniu i leczeniu strachu woskiem (Źródła/Dwójka)
Fragment okładki Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki
Fragment okładki "Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki"Foto: materiały prasowe

nowa tradycja glutki 1200.jpg
Finaliści Fonogramu Źródeł 2016

"Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki" to jedna z płyt wyróżnionych nagrodą w Dwójkowym konkursie Fonogram Źródeł. Nagrania dokonane zostały w latach 1998-2014 przez Remigiusza Mazura-Hanaja. Stanowią unikatowy zbiór pieśni weselnych, kolęd, ballad i pieśni religijnych zawierający przykłady repertuaru i stylu śpiewu. W audycji "Źródła" słuchaliśmy fragmentów tego albumu (m.in. niezwykłej pieśni o św. Agacie), ale też opowieści Zofii Sulikowskiej. Śpiewaczka wspominała, że od wielu lat zbiera stare pieśni. - Jeżdżę po starszych ludziach i wszystko nagrywam na magnetofon. Wiele pieśni pamiętam z dzieciństwa, bo zawsze miałam dobrą pamięć.

Zofia Sulikowska uzdolnienie muzyczne odziedziczyła po rodzicach. Jej tata był dudziarzem, a mama bardzo lubiła śpiewać. Bohaterka audycji mówiła, jak za sprawą Piłsudskiego jej rodzina przeniosła się spod Dęblina na tereny dziś należące do Białorusi. Zdradzała też ludowy sposób na strach, który jeszcze nigdy jej nie zawiódł.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Anna Szewczuk

Gość: Zofia Sulikowska (śpiewaczka)

Data emisji: 8.05.2017

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

Koncert kobiet muzykantek. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 06:00
Główną bohaterką "Muzycznej Sceny Tradycji" była skrzypaczka Katarzyna Zedel. Artystka jest uczennicą wiejskich muzykantów z regionu radomskiego: m.in. Jana Gacy, Jana Fokta i lubelskiego: Stanisława Głaza, Leona Krzosa, Zbigniewa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oj borom, borom". Posłuchaj pieśni ukraińskiego Polesia

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 10:00
Na Muzycznej Scenie Tradycji swoje poleskie improwizacje zaprezentował duet Maniucha i Ksawery. Koncert odbył się z okazji wydania ich pierwszej płyty, nagranej w studiu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń