Łukasz Ojdana sięga po muzykę Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 09:00
We wtorkowych "Źródłach" spotkaliśmy się z pianistą, Łukaszem Ojdaną, który opowiedział o swojej niedawno wydanej płycie "Kurpian Songs & Meditations" z interpretacjami pieśni i melodii ludowych na fortepian solo. 
Audio
  • Łukasz Ojdana sięga po muzykę Kurpiów (Dwójka/Źródła)
Łukasz Ojdana
Łukasz OjdanaFoto: Z archiwum Łukasza Ojdany

Łukasz Ojdana określa się jako słowiański pianista jazzowy i kompozytor. W roku 2016 ukończy studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest członkiem RGG, jednej z najbardziej rozpoznawalnej w Polsce formacji jazzowej. W latach 2015-2018 był członkiem Tomasz Stańko Band. Jak sobie poradził z tradycyjną muzyką kurpiowską?

- Płyta "Kurpian Songs & Meditations" to owoc wielu poszukiwań. Istotne w procesie tworzenia płyty było to, że obrałem sobie wcześniej strategię nagrywania tej muzyki. Wcześniej zaprojektowane szkice harmoniczne na bazie melodii kurpiowskich były punktem wyjścia dla moich improwizowanych medytacji i to atmosfera tego wcześniej zagranego utworu prowokowała mnie do późniejszych konkretnych zabiegów improwizacyjnych, które wyszły spontanicznie - tłumaczył pianista. 


Okładka płyty  “Kurpian Songs & Meditations” Okładka płyty “Kurpian Songs & Meditations”

Płyta został nagrana podczas bardzo krótkiej, czterogodzinnej sesji. Wszystkie utwory zostały nagrane za pierwszym razem. -  To w ogóle nie miała być płyta, to miał być materiał poglądowy. Chciałem zobaczyć w którym kierunku powinienem zmierzać, co z tym zrobić warsztatowo - mówił w "Źródłach" Łukasz Ojdana. - Spontaniczność, romantyczność i samotność, ponieważ sam to nagrywałem, wszystko to wpłynęło na to, że płyta jest nostalgiczna i bardzo oszczędna. Słuchając jej wyczuwam wiele płaszczyzn i słuchacz, jeśli zechce, te płaszczyzny w mojej muzyce odnajdzie.

Wywiad z Łukaszem Ojdaną, autorem albumu "Kurpian Songs & Meditations" na fortepian solo przeprowadził Kuba Borysiak. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Łukasz Ojdana (muzyk)

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Dosadny i elegancki - Stanisław Klejnas z Raducza

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 09:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnych nagrań skrzypka, Stanisława Klejnasa, dokonanych przez Mariana Domańskiego i nagrań z płyty z serii "Muzyka Źródeł" poświęconych temu artyście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Damir Imamović - balans tradycji i innowacji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 16:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy płyty “Singer of Tales” współczesnego mistrza bośniackiej tradycji sevdah Damira Imamovića w najnowszej produkcji legendarnego Joe Boyda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt Radiowarna, czyli bałkański pop-fiction

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 15:21
W "Źródłach" m.in. spotkaliśmy się z Piotrem Majczyną, który opowiedział nam o międzynarodowym projekcie Radiowarna. Premierowo posłuchaliśmy pieśni “Joś samo jednom” w wykonaniu tej formacji.  
rozwiń zwiń